“Поки батьки стояли в черзі по воду, діти зникли з укриттів. Їх забрали російські військові”, — інтерв’ю для HotNews Romania
Про депортацію українських дітей в інтервʼю для HotNews Romania розповіла Дар’я Касьянова — голова правління Української мережі за права дитини та програмна директорка благодійної організації «СОС Дитячі Містечка в Україні».
Під час перемовин у Стамбулі українська сторона передала перелік із 339 дітей, чиє місцеперебування підтверджене. Але прогрес у цих переговорах майже відсутній: росія публічно заявила, що розглядає повернення лише 10 із них.
«Це чітко показує реальний рівень небажання повертати наших дітей. І я чудово розумію, чому: як тільки вони це визнають — це означатиме, що ордер, виданий Міжнародним кримінальним судом за викрадення дітей, був справедливим», — зазначає Дар’я Касьянова.
За офіційно підтвердженими даними, від початку повномасштабного вторгнення до росії примусово вивезли щонайменше 19 546 українських дітей. Майже всі — з окупованих територій. Ще близько 1,6 мільйона дітей залишаються під окупацією — і перебувають під тим самим ризиком: бути вивезеними, втратити зв’язок із родиною, опинитися в російській системі.
Дітей забирали з родинами й без, із санаторіїв і укриттів, просто з будинків. Часто — тоді, коли батьки були поруч, але не мали змоги втрутитись.
«Мама була в городі. Прийшла — дітей забрали. Не дали навіть поговорити», — розповідає Касьянова.
Серед викрадених — діти з Херсонщини, Запорізької, Донецької, Луганської областей. У багатьох були батьки або родичі в Україні, які намагались повернути їх додому — але стикалися з вимогами, які важко або неможливо виконати.
Російська сторона змушує українських батьків або родичів:
– приїхати особисто до росії або на окуповану територію,
– отримати російське громадянство,
– оформити опіку або усиновлення згідно з російським законодавством.
У низці випадків людям прямо відмовляли в праві оформити опіку за українськими документами.
Діти, яким вдалося повернутися, розповідають про сильний психологічний тиск і спроби переконати їх, що «вони Україні не потрібні».
Станом на зараз вдалося повернути лише 1359 дітей. Більшість — завдяки індивідуальним переговорам, часто за участі посередників з інших країн або міжнародних організацій.
Повний текст інтерв’ю читайте на сайті HotNews Romania