5
Травень
2023

Конференція «Трансформація систем догляду та підтримки дітей і сімей в Україні»

2 травня 2023 року у Києві відбулась конференція «Трансформація систем догляду та підтримки дітей і сімей в Україні». Захід присвячено рестарту реформи інтернатів, яку називають складним словом «деінституалізація». Її проведення в Україні – одна з вимог до вступу нашої країни до Євросоюзу

«Сьогодні не буде безвиході думок. Сьогодні думки підказуватимуть і формуватимуть вихід, який ви своєю роботою, окремішною і спільною, шукаєте, знаходите і пропонуєте суспільству», – зазначив модератор Андрій Куликов, процитувавши молодіжного амбасадора ДІ Кирила Невдоха.

Вітальні слова, з якими звернулися до зібрання державні посадовці й міжнародні партнери, були про відданість справі, відвагу й високу експертність людей, які прагнуть, аби в Україні не було дітей в інтернатах. А також – про віру в те, що багаторічні зусилля і позитивні напрацювання цих людей призведуть до нової якості – трансформації системи догляду і виховання дітей.

«Не люблю складних слів. Я б сказала, що тема, заради якої ми зібралися, – це можливість кожної дитини зростати в родині, відчути тепло, можливість кожної сім’ї відчути підтримку, коли вона їм потрібна», – розповіла Оксана Жолнович, очільниця Міністерство соціальної політики України.

Тема переживає злети й падіння інтересу, але головне – не зупинятися, – зазначила пані міністерка:

«Та мета, якої ми хочемо досягти в результаті євроінтегральних прагнень, стосується нашого цивілізаційного розвитку, того, що ми виборюємо зараз на своїх фронтах. Особливо наші захисники. Своїм життям і кров’ю вони виборюють можливість вільного вибору, прийняття власних рішень за своє життя. Всі ці речі точно не про інституції.

Натомість якщо дитина не може обрати собі сніданок, не може проспати, не може визначити, який одяг їй подобається, а який – ні, і ще багато іншого, що об’єктивно несе за собою інституція – це не про вибір, не про свободу, не про власну відповідальність, не про творчість і не про розвиток».

Триматися цієї мети важливо і під час тренінгу, і потім.

«Думаю, ми отримаємо корисні результати, синхронізацію, поштовх та емоцію, аби рухатись далі, творити краще, робити більше. Щоб результаті – щасливих посмішок дітей ставало більше, інституцій менше, і все суспільство долучилося до того, аби взяти на себе частину відповідальності і протягнути руку допомоги дитині в той чи інший проміжок часу», – сказала Оксана Жолнович.

Юлія Соколовська, заступниця голови Офіс Президента України, сказала, що переживає певне дежавю, але має надію, що цього разу все вийде, і спільними зусиллями ми можемо трансформувати систему, яку отримали у спадок від радянських часів:

«Ситуація ускладнилася війною. Наразі потрібно думати про депортованих дітей та їх повернення і точно – не в інституції. Думати про дітей, евакуйованих за кордон разом з інституціями, ДБСТ, прийомними родинами, які теж мають повернутися в нормальні умови з точки зору цивілізаційного розвитку, – зазначила Юлія Соколовська, – Своєю присутністю я б хотіла засвідчити важливість нового старту ДІ для президента і першої леді, які дають зрозуміти, що ця тема дуже важлива для країни й для них особисто, і що в них ми можемо бачити підтримку. Сподіваюсь, ми правильно скористаємось історичним шансом».

Ремі Дюфло, заступник голови Представництва ЄС в Україні – European Union in Ukraine, назвав депортацію українських дітей злочином, який має бути покараний, перші кроки до покарання зроблено: видано міжнародні ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

Далі пан Дюфло зазначив, що стратегія забезпечення прав дітей, евакуйованих за кордон, цілком відповідає вимогам Конвенції ООН про права дітей. Безумовно, діти, які залишилися в Україні, попри війну також повинні мати змогу користуватися своїми правами. За словами Ремі Дюфло, превенція і подальша ДІ мають бути комплексними:

«Відновлення країни – це так само можливість забезпечити трансформацію реформи в усіх сферах – не лише відбудова чи побудова нової інфраструктури, а й “м’які” аспекти соціального побуту. Ось тут процеси ДІ мають бути важливим елементом трансформування системи піклування і догляду», – зазначив Ремі Дюфло.

Джин Чой, керівниця програми захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні – UNICEF Ukraine, запевнила, що в планах організації зробити наші трансформаційні плани реальністю:

«Ми хочемо сприяти змістовним змінам в Україні. Йдеться про всіх дітей, чи перебувають вони в інституціях, чи в категорії тих, хто може опинитись в закладах, – розповіла Джин Чой, – Ми щойно були на Волині, тепер в Харкові. Я захоплена тим, що роблять українці – від сходу до заходу. Вони надихають нас і стимулюють нашу роботу. Лише в партнерстві ми можемо зробити майбутнє українських дітей кращим».

Україна, Європа, світ – що може бути більше?

Це – внутрішній світ кожного з нас і тих дітей, з якими ми маємо справу.

Соня Куш – директорка Save the Children in Ukraine, сказала, що її організація хоче захистити найнезахищеніших дітей, дітей, позбавлених сімейного середовища:

«Сім’я – найкраще середовище для розвитку і зростання дітей, і кожна дитина заслуговує на таку сім’ю. Діти не можуть чекати, поки закінчиться війна. Вони мають рости й розвиватися тепер. Тому в центрі нашої уваги діти, позбавлені батьківської любові, тепла і зростають в умовах закладів.

Й один з наших пріоритетів – запустити процес трансформації, який для всіх дітей означатиме краще майбутнє, незалежно від стану їхнього розвитку чи наявності-відсутності в них інвалідності. Це унікальна можливість – сприяти зміні системи догляду дітей й сімей на основі кращих рекомендацій, включаючи рекомендації Комітету ООН про права дитини й конвенційного Комітету про права осіб з інвалідністю з урахуванням досвіду країн, які йшли чи йдуть тепер цим шляхом», – сказала Соня Куш.

Захід «Трансформація систем догляду та підтримки дітей і сімей в Україні» організовано Українська мережа за права дитини у співпраці з Міністерство соціальної політики України та за підтримки Європейського форуму з питань інвалідності (EDF), Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) – UNICEF Ukraine, Надія і житло для дітей, Save the Children in Ukraine, Lumos та СОС Дитячі Містечка Україна.

Фото – Фотограф Стас Карташов

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Підписатися
Піднятися вгору