Фонд «Люмос»

Фонд «Люмос» (Engl., Lumos Foundation) – міжнародна благодійна організація , заснована в 2006 році британською письменницею і авторкою серії книг про Гаррі Поттера Джоан Роулінг. У 2023 році відкрито офіційний офіс в Україні.

Візія Люмос – Всі діти зростають у безпеці в колі люблячої сім’ї.

Місія Люмос – Боротися за право кожної дитини на сім’ю через зміну систем опіки над дітьми у всьому світі. З цією метою Люмос підтримує представників державних структур і неурядових організацій, які працюють над реформою систем освіти, охорони здоров’я і державної системи опіки над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. До цього часу Люмос розробив і реалізував успішні програми/проєкти в різних країнах світу: в Чехії, Болгарії, Молдові, Греції, Гаїті, Панамі, Йорданії, Ефіопії, Кенії та ін.

Люмос входить до Платформи громадянського суспільства ЄС проти торгівлі людьми і є одним із засновників Європейської експертної групи з переходу від інституційної опіки до опіки на рівні громад.

Більше інформації: http://wearelumos.org/

Етапи роботи Люмос в Україні:

Роботу Люмос в Україні можна розділити на 3 етапи:

(1) 2013-2014 рр. – Люмос ініціював реформування певних процесів у східних регіонах. (Дніпропетровська область, Макіївка). Був проведений стратегічний аналіз з метою оцінки ситуації, в якій перебували діти в тих регіонах. Також були організовані навчальні сесії з питань оцінки/моніторингу стану дотримання прав дітей (включаючи дітей у закладах інституційної опіки);

(2) 2016 – 2022. У 2016 році Люмос був запрошений Уповноваженим Президента України з прав дитини для надання технічної допомоги та експертизи країні під час планування та реалізації реформ.

(3) 2017-дотепер – надається системна підтримка і допомога відповідним органам влади національного і регіонального рівнів.

З 2023 року Фонд «Люмос» має представництва в Україні. До того часу програма Фонду в Україні реалізовувалась переважно дистанційно, через передачу знань і принципів роботи з країн, де працює Люмос та ін. Кращі практики і досвід на міжнародному рівні узгоджується з українським законодавством і місцевими реаліями.

Результати діяльності Люмос в Україні у 2022 році

– Тільки за 2022 рік у Житомирській області понад 7070 дітей і майже 3000 сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, багатодітні, прийомні, внутрішньо переміщені, отримали 121,5 тону харчових продуктів та майже 35 тон засобів гігієни. 4385 дітей отримали шкільне приладдя. З 1 липня 2022 р. подібний проєкт реалізовано у Одеській області у співпраці з ГО «Маніфест Миру», де першочергова увага приділялась дітям з інвалідністю. Так, ініціативою було охоплено понад 6800 дітей і понад 3000 сімей, які отримали 104 тони харчових продуктів і майже 6 тон гігієнічних засобів.

– Проведено навчання з надання психосоціальної підтримки дітям, які постраждали внаслідок війни:

o Національних тренерів, представників усіх областей України – навчання пройшли 95 тренерів;

o Місцевих спеціалістів у Житомирській області (психологів, соціальних працівників, спеціалістів служб у справах дітей) – навчання з надання першої психологічної допомоги дітям пройшли понад 400 спеціалістів та 160 батьків-піклувальників.

– Люмос надавав методологічну та експертну підтримку Житомирській ОДА під час проведення швидкої оцінки потреб дітей, які у 2022 році перебували в закладах інституційного догляду та їх сімей в Житомирській області

– Забезпечено відстоювання прав дітей під час міжнародних зустрічей, роботи кластерів та на інших координаційних платформах.

З початком війни в Україні, Люмос працює в таких платформах/групах:

– ГС «Українська мережа за права дитини»

– Суб-кластер із захисту дітей при Управлінні ООН з координації гуманітарних справ (УГКС ООН)

– Освітній кластер УГКС ООН

– Робоча підгрупа з питань психічного здоров’я та надання психосоціальної підтримки при освітньому кластері УГКС ООН

– Робоча група щодо дітей без супроводу та розлучених дітей при УГКС ООН

– Загальний координаційний кластер УГКС ООН

– У Молдові Люмос реалізовує спеціальний проект з підтримки українських дітей-біженців. Дітям і їхнім сім’ям надається гуманітарна допомога і підтримка з отриманням медичних, освітніх та соціальних послуг.

Плани Люмос на 2023 рік

Організація продовжує стояти пліч-о-пліч з українським народом в цей скрутний час. Тож, ключовими напрямками діяльності Фонду у 2023 році визначено:

– Надання невідкладної адресної допомоги вразливим дітям і сім’ям (гуманітарна допомога, психосоціальна підтримка тощо), які постраждали внаслідок конфлікту в Україні, щоб запобігти розпаду сімей і поміщенню дітей в інституційні заклади

– Підтримку національної та регіональної влади, а також професіоналів, які прямо чи опосередковано працюють з дітьми й представників громадянського суспільства у розробці комплексної багатосекторальної системи добробуту та захисту дітей

– Адвокація прискорення реформування системи опіки та піклування і пріоритизація захисту дітей у процесах відновлення

– Ефективна імплементація політики безпеки та захисту дітей під час реалізації усіх заходів проєкту задля гарантування пріоритизації безпеки дітей, молоді, дорослих, які перебувають у групі ризику, і широкої спільноти та просування відповідних підходів в національній політиці
ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Піднятися вгору