Моя дитина зникла за кордоном. Як діяти?

Дата публікації:

Міжнаціональний журналістський проєкт Lost in Europe провів розслідування випадків зникнення дітей-мігрантів у Європі. У період з 2021 по 2023 рік 51 433 дитина зникла після прибуття до одної країн Європейського Союзу. Втім, точну кількість зниклих порахувати складно, адже не всі країни надають таку інформацію.

До Міжнародного дня зниклих безвісти дітей Евакуація.City спільно з ГС “Українська мережа за права дитини” розбиралися, що робити батькам українців за кордоном, у яких зникла дитина. 

Дитина зникла за кордоном: що робити батькам?

Близько 33% українців, які оформили тимчасовий захист в ЄС, – це діти. Якщо дитина з якихось причин зникає, у іншій країні, а батьки не можуть її знайти, то варто одразу ж повідомити національну поліцію країни, в якій перебуваєте.
Під час оформлення заявки на розшук, батьків попросять вказати такі дані:

  • ім’я та вік зниклої дитини;
  • місце навчання та контакти для зв’язку;
  • розповісти обставини зникнення: приблизний час, у що дитина була одягнута та інші деталі;
  • додати актуальне фото.
     

“Мовний бар’єр, розгубленість та стрес від факту зникнення дитини – це ті фактори, що впливають на батьків. Українських дітей за кордоном не може розшукувати поліція з України – вона обмежена кордонами нашої держави. Здійснювати розшук має поліція цієї країни, де останній раз бачили дитину”, – зазначає керівниця Служби розшуку дітей Всеукраїнської громадської організації “Магнолія” Марина Липовецька.

дітиЯк діяти, якщо дитина зникла?Автор: Unsplash

Після цього потрібно звернутись на європейську гарячу лінію зниклих дітей Missing Children Europe за номером:

Реклама

  •  116 000 (безоплатно).

Missing Children Europe працює у 32 країнах Європи, у кожній є окрема неурядова партнерська організація з розшуку дітей. Подзвонивши на єдину  гарячу лінію 116 000 або на сайті організації, можна:

  • повідомити про зникнення дитини;
  • дитина може попросити допомогу у розшуку батьків чи опікунів;
  • свідки можуть залишити інформацію про місце перебування дитини. 

“Часто люди не володіють на достатньому рівні мовою країни, де тимчасово живуть. Та й ситуація є дуже стресовою, батьки можуть розгубитись. Особливо коли виникають додаткові проблеми. Наприклад, свідоцтво про народження тільки  українською мовою і немає перекладу. У цих випадках дуже допомагають працівники  гарячої лінії 116 000”, – розповідає Марина Липовецька. 

Для тих, хто взагалі не знає англійської чи іншої іноземної мови, Марина радить скористатись чат-ботом “Служби розшуку дітей Магнолія” у телеграмі. Всеукраїнська громадська організація “Магнолія” є представником Missing Children Europe в Україні, передасть інформацію партнерам та проконсультує батьків. 

“На початку вторгнення нерідко звертались до Інтерполу, щоб знайти зниклу дитину. Ситуації були кричущі, бо через паніку та хаос прикордонний контроль був дуже послаблений. Дітей пропускали іноді навіть не з батьками чи родичами, а із друзями родини”, – пригадує Марина Липовецька. 

Додатково можна звернутись до: 

  • служби розшуку Товариства Червоного Хреста – допомагають шукати рідних, з якими розлучились через війну. Після оформлення заяви, запит надсилають до національного підрозділу організації. Пошук може тримати до року. 
  • дипломатичних чи консульських установ України, перелік яких є на сайті Міністерства закордонних справ. Безпосередньо пошук людей там не здійснюють, але можуть надати інформаційну та іншу підтримку родині.  

Скільки може тривати пошук дитини?  

Випадки дуже різні, як і час пошуку дітей. Якщо мала дитина загубилась у торговельному центрі – ймовірно, її знайдуть швидко. Але якщо підліток з якихось причин вирішив піти з дому самостійно – справа затягнеться. 

Коли йдеться про зникнення дітей із насильницьких мотивів, дітей можуть шукати роками.

“Підліток може піти з дому, коли не дозволяють зустрічатись з хлопцем або дівчиною. Через певний час дитина і повернулась би додому, але боїться, що її батьки засудять за вчинок чи будуть сварити. У такому випадку наші телепрограми приходять на допомогу. Коли матір чи тато просять повернутися свого сина, чи доньку. Коли пояснюють, що переживають, люблять та хвилюються. Ці слова важливо почути дитині, вони допомагають ухвалити правильне рішення”, – розповідає Марина Липовецька. 

Шукати дітей за кордоном можуть родичі в Україні або українські соціальні служби у справах дітей. Наприклад, дитина мала статус сироти чи позбавленої батьківських прав і її вивезли за кордон в перші місяці повномасштабної війни. Такий випадок був з дівчиною з Херсону. Була підозра, що її депортували до рф. Але минув рік від оголошення її у розшук, а ніхто не знав про її долю.  

пошукДітей можуть шукати родичі. Автор: Unsplash

“Ми робили стандартну схему поширення телепрограми про зниклих дітей, розміщували оголошення на вулицях міст та у соцмережі. І ось у фейсбуці, нам пише українка, яка зараз в Іспанії. У 2022 році вона волонтерила на точці видачі гуманітарної допомоги та запам’ятала нашу дівчину з оголошення. Поряд з нею було двоє дорослих – чоловік та жінка. У анкеті вони написали, що дівчинка Єлизавета, але називали її Веронікою. Ця невідповідність і врізалась у пам’ять жінці”, – розповідає Марина Липовецька. 

Спершу потрібно було перевірити інформацію про дитину та підтвердити показання свідка. Для цього залучили іспанських партнерів Missing Children Europe та поліцію Іспанії. Вони зробили перевірку по базах реєстру українців, які оформлювали тимчасовий захист. З’ясувалось, що дівчинка живе в Каталонії, вона жива і здорова. 

Перевірили й тих дорослих, що були з нею. Виявилось, що дівчинка жила з бабусею, на яку було оформлено опікунство. А інформацію про розшук подали соціальні служби Херсонської області, бо ніхто не міг пересвідчитися, що дитину не вивезли в росію. 

“Це не найновіший випадок, але він мене дуже вразив. Інколи усі наші зусилля об’єднують різних людей та навіть країни. Нам пишуть українці з-за кордону та з окупації. Інколи вони навіть використовують свої особисті зв’язки або родичів, щоб допомогти знайти дитину та повернути в сім’ю”, – розповідає Марина Липовецька. 

 Список зниклих дітей з фото та анкетами можна переглянути на державній платформі “Діти війни“, у фейсбуціСлужби розшуку дітей та сторінці Missing Children Europe.

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Підписатися
Піднятися вгору