Дата публікації:

«28 успішних практик членів мережі по захисту прав дитини в умовах війни: 2014-2022 рр.» – Луганське обласне відділення МБО “БФ “СОС Дитяче містечко”: історія успіху

Максим Шемет – проєктний менеджер, координатор проєкту Фонду гуманітарного фінансування, який реалізує ЛОВ МБО “БФ “СОС Дитяче містечко”. Глобальна місія організації – турботлива родина для кожної дитини. На виконання місії спрямована робота у двох напрямках – це укріплення рідної родини та розвиток і підтримка сімейних форм влаштування для дітей, які залишилися без батьківської опіки. Така структура роботи забезпечує континуум (безперервність) послуг саме для дитини. Відділення працює з 2012 року. За час війни зазнало подвійного “переселення”. У 2014 році офіс довелося перенести з окупованого Луганська на підконтрольну Україні територію Луганської області. Центром діяльності відділення стало місто Сєвєродонецьк. Стаціонарні офіси також працювали в містах Станиця Луганська та Старобільськ. Відділення надавало гуманітарну та психологічну допомогу сім’ям з дітьми на лінії зіткнення. Було чимало успішних проєктів та планів на майбутнє. Але…

Повномасштабне вторгнення росії змусило організацію релокуватися та розгорнути свою діяльність на території Полтавської області. “Попри всі виклики та випробування, наша місія залишається незмінною – прагнення до того, щоб у кожної дитини були люблячі батьки, які спроможні забезпечити її безпеку та добробут”, – розповідає Максим Шемет. 

Сьогоднішня історія зайняла у серцях команди особливе місце. Її герої на фоні воєнних випробувань переживали цілу низку особистих травмуючих подій. І, хто знає, наскільки трагічними могли би бути наслідки цього переживання без підтримки професійної команди. 

У 2015 році до Відділення за допомогою звернулася мама двох дітей, яка не лише виривалася з окупації, а й втікала від домашнього насильства. Вона шукала житло на підконтрольній території та потребувала підтримки у процесі адаптації на новому місці. Діти, свідки домашнього насильства, потребували кропіткої роботи психолога. Щойно комплекс послуг під час супроводження цієї родини почав приносити позитивні результати, як родину спіткала нова біда. Мама занедужала, а хвороба виявилася важкою і тривалою. 

Такі події нас часто змушують робити певну переоцінку цінностей, закохують у наших людей, викликають захват їх великодушністю. Усі, хто був тоді поруч із родиною, підтримували її не словами, а реальними діями. Жінка з усіх сил трималася мужньо, демонструючи оптимізм. Але онкологія і її ступінь змушували лікарів та команду планувати свої дії, враховуючи і найпесимістичний сценарій. Відповідальна місія лягла на плечі психологів. Діти, незважаючи на свій вік, повинні були знати правду про хворобу мами та пов’язані з нею ризики. Мама мала усвідомити можливість того, що дітям знадобиться опіка інших дорослих. Висока професійність та наполегливість фахівців сприяла тому, що мама дала згоду на пошук кандидатів в опікуни чи прийомні батьки. Жінка мала очікування, що такі люди знайдуться з кола знайомих. І ця думка її заспокоювала. Очікування виправдалися. Кандидати у прийомні батьки тісно спілкувалися з родиною, глибоко занурювалися у її життя, вивчаючи традиції, звички, уподобання дітей. А команда Відділення тим часом ще й винайшла ресурс для фінансування оперативного втручання жінці. Але не судилося, операція не відбулася. Хвороба виявилася сильнішою….

Зараз діти проживають в прийомній сім’ї, у безпеці (всі разом евакуювалися за кордон). У родині бережуть пам’ять про маму. Діти люблять і поважають прийомних батьків. Вони завжди на зв’язку, мають гарний психоемоційний стан. “Ми відчуваємо значущість впливу на долі дітей. А такі історії є яскравим підтвердженням необхідності континууму послуг саме у такому форматі. Спочатку – максимум зусиль задля збереження батьків для дітей. Якщо зберегти рідну родину не вдається, то ми забезпечуємо повноцінну заміну у сімейних формах виховання, керуючись виключно інтересами дитини. Маємо бути завжди поруч з дитиною для своєчасного реагування на її біду, – говорить пан Максим. – Віддано працюємо, наближаючи Перемогу, кожен на своєму місці”.


Матеріал підготовлено ГС «Українська мережа за права дитини»  у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу

Луганське обласне відділення Міжнародної Благодійної Організації “Благодійний Фонд “СОС Дитяче містечко” (далі Відділення): історія успіху

Історію розказав Максим Шемет

Історію записала та переповіла Ірина Васильєва 

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Піднятися вгору