Дата публікації:

“Дітей треба любити”, – патронатна виховатлька Світлана з Валківської громади

Доступні соціальні послуги допомагають у роботі патронатної виховательки на Харківщині. У патронатній родині дбають про благополуччя і розвиток дітей у складних життєвих обставинах.

Уже рік, як пані Світална з Валківської громади стала патронатною вихователькою. Разом із чоловіком мають двоє власних вже дорослих дітей, і навіть двох онуків. Проте діти живуть далеко. А потреба віддавати свою любов, увагу, знання дітям залишилася. Тому й вирішили стати патронатними вихователями. 

“Років 8-10 тому, коли діти виросли і по роботі роз’їхалися, пропонувала усиновити дітей. Але подумали та не наважилися. Потім побачила оголошення про пошук патронатних вихователів – і ми вирішили, що будемо. Так зібрали всі необхідні документи, пройшли навчання і потім до нас в родину привезли двох братів”, – розповідає Світлана. 

Патронат передбачає тимчасовий догляд, підтримку та виховання дітей, чиї родини з різних причин опинилися у складних обставинах або кризових ситуаціях. Дитина перебуває у патронатній родині, доки її батьки працюють над розв’язанням проблеми, або на період, поки їй шукають нову родину. Зараз в Україні вже існує майже 400  патронатних родин.

Забезпечити розвиток і дозвілля, підтягнути навчання

Раніше Світлана із чоловіком проживали у Харкові, але з початком повномасштабного вторгнення переїхали до Валківської громади, де мають дачу. Тож з дітьми, які приходять до них в родину, живуть у приватному будинку. Мають свій город, курей та кроликів. 

Перші два хлопчика 10 та 11 років прийшли в родину рік тому. Саме у жовтні. Пробули всього місяць, далі їх забрали у дитячий будинок сімейного типу. 

 “Проте за цей час ми побували в зоопарку, дельфінарії, каталися на велосипедах, грали в настільні ігри, займалися творчістю. Вивчили таблицю множення, адже обидва хлопчики ходили вже до п’ятого класу”, – продовжує пані Світлана. 

За її словами, навіть за цей місяць діти змінилися. Стали більш впевненими, почали комунікувати. А тоді знайшлася родина, яка їх забрала. 

“Після хлопчиків до нас привезли в один день двох дівчаток з різних сімей. Шести та одинадцяти років. Молодша дівчинка ще у нас. Підготувала її до школи. У вересні пішли в перший клас”, – каже Світлана. 

Жінка займається з дітьми, підтягує у навчанні, возить на різні гуртки. Так побачила, що дівчата люблять співати. Почали їздити на вокал. Взяли участь у конкурсі і отримали грамоти і дипломи. Хоча, за словами Світлани, спочатку відмовлялися виступати на сцені, ніяковіли. Але жінка їх підтримала і на сцені заспівали навіть усі разом.  Влітку каталися на роликах та самокаті. Навчалися плавати на місцевому ставку. Старша дівчинка повернулася в свою родину, батьки почали виправлятися. А меньша досі з патронатною вихователькою. 

Разом із чоловіком постійно намагаються забезпечити цікаве дозвілля для дітей. І з хлопчиками, і з дівчатками влаштовували пікніки, прогулянки, їздили на риболовлю.

“Рада, що можу зробити туроботу своєю роботою і так можу допомагати”

Світлана постійно возить дітей до Центру життєстійкості Валківської громади. Там і діти, і дорослі отримують психосоціальну підтримку. Діти також відвідують розвивальні заняття. 

“Світлана гарний патронатний вихователь. Дуже активна та дієва. Водить дітей на співи, різні гуртки. Слідкує за навчанням. Діти завжди доглянуті”, – розповідають у Центрі життєстійкості. 

Сама пані Світлана наголошує: “Дітей треба любити. Вони недолюблені, невпевнені в собі. Я розумію, що діти в нашій родині тимчасово. І тому я намагаюся дати дітям все, що маю. Пояснюю це дітям. Рада, що так можу допомагати. Адже дітей дуже багато”. 

Психосоціальна підтримка із формування життєстійкості для родин із дітьми надається в межах реалізації проєкту “Мінімальний пакет інтегрованих соціальних послуг для сімей з дітьми”, що впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KFW у партнерстві з ГС “Українська мережа за права дитини”, БФ “СОС Дитячі Містечка Україна”, ГО “Соціальна Синергія” та БО “Українська освітня платформа”.

У чотирьох громадах Харківщини, в тому числі у Валківській громаді, в межах цього проєкту проведено оцінку спроможності громад, мапування соціальних послуг, надано експертні рекомендації. Для кожної громади визначено послуги, які необхідно підсилити або створити відповідно до потреб місцевих жителів, а також індивідуальних потреб місцевих родин. 

P.S. Поки готувався матеріал про родину патронатної виховательки, молодшу дівчинку вже забрали в сім’ю.

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Підписатися
Піднятися вгору