Дата публікації:

На Дніпропетровщині 90% сімей у кризових обставинах не отримували соціальних послуг: результати моніторингу сімей Дніпропетровської області, куди повернули дітей з інтернатів через пандемію

19 листопада, Дніпро. На Дніпропетровщині більше 90% сімей у складних обставинах не отримували послуги соціального супроводу. До такого висновку прийшли експерти моніторингу 1133 сім’ї, до яких через COVID-19 повернулися діти з інтернатів. Моніторинг здійснювався у рамках спільного проєкту Міністерства соціальної політики України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та громадської спілки «Українська мережа за права дитини».

Моніторинг проводили 64 міждисциплінарні команди, у складі яких працювали спеціалісти служби у справах дітей, працівники центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, представники відділу освіти. Спеціалісти дослідили умови перебування та оцінили потреби 1418 дітей у 4 містах, 9 районах області та 19 ОТГ. За результатами оцінки найбільш вразливі родини отримають гуманітарну допомогу. 

«Зростаюча криза, викликана пандемією COVID-19, торкнулася кожного. І, як це часто буває, найсильніше її наслідки відчувають вразливі групи. Уряд і місцева влада стикнулися з серйозним викликом − як відповісти на потреби вразливих і водночас зміцнити систему реагування, особливо систему захисту дітей. Саме про це наш проєкт. Він націлений на оцінку ситуації сімей, у які через карантин повернулися діти з інтернатів, надання невідкладної підтримки тим сім’ям, які вирішили залишити дітей та не повертати їх в інституції. Разом з тим, проєкт допомагає зміцнити спроможність системи захисту дітей та соціального захисту, аби попередити потрапляння дітей в інституції у найближчому майбутньому», – зазначила Аветисян Наіра, керівник програм захисту дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Під час моніторингу з’ясували основні причини, чому батьки влаштовують дітей в інтернаті заклади, це, зокрема:

  • особливі освітні потреби через психічне чи фізичне захворювання дитини;
  • соціальні причини як-от бідність, безробіття батьків тощо; 
  • стан здоров’я батьків.

Батьки також зазначали, що влаштувати дітей в інтернаті заклади їм рекомендували в ІРЦ або у школі за місцем проживання.

Завдяки проєкту «Оцінка та реагування на виклики щодо захисту дітей під час пандемії COVID-19» 156  дітей вдалося возз’єднати із родинами, вони не повернуться в інтернат і будуть навчатись вдома. Основними перешкодами для возз’єднання дітей із родинами стають непрацевлаштованість батьків або їхній ненормований робочий графік, відсутність інклюзивного навчання, неможливість забезпечити дитину необхідними речами для життя та навчання.

«Реалізація зазначеного проєкту та його результати лягли в основу для визначення завдань для громад Дніпропетровської області у рамках                   деінституалізації та забезпечення права дітей на виховання в сім’ї: надання соціальних послуг сім’ям з дітьми, взяття під соціальний супровід сімей, відкриття інклюзивних класів для дітей за місцем їх проживання, вжиття заходів щодо створення відповідних послуг у громадах», – Ірина Грицай, заступник голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Одним із результатів проєкту стане підготовка рекомендацій до регіонального плану реформування інтернатних закладів та розробка змін до нормативно-правових актів, які стосуються реформи деінституціалізації. Напрацьовані практики реінтеграції дітей у сім’ї планують розширити на всю Україну.

Нагадаємо, що через пандемію коронавірусу 42 тисячі дітей, серед яких – діти з інвалідністю, повернулися з інтернатних закладів у свої родини. Щоб провести моніторинг умов проживання сімей, визначити потреби дітей у цих родинах та відреагувати на їх запити, Міністерство соціальної політики, ЮНІСЕФ та Українська мережа за права дитини ініціювали проєкт «Оцінка та реагування на виклики щодо захисту дітей під час пандемії COVID-19». Проект запроваджується у 5 пілотних областях України: Полтавській, Харківській, Миколаївській, Волинській та Дніпропетровській.

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Піднятися вгору