fbpx
placeholder
До списку довин

Перші результати моніторингового візиту з Харківської області

В рамках проекту, який здійснюється громадською спілкою «Українська мережа за права дитини» (до складу організації наразі входять 20 НУО, що працюють у сфері захисту прав дитини) спільно з офісом Уповноваженого Верховної ради України з прав людини, Міністерством соціальної політики України, за підтримки офісу ЮНІСЕФ Україна, 12.02.2019 проведено перший день моніторингового візиту до закладів та установ Харківської області.

Протягом дня одночасно працювали 2 моніторингові групи, які здійснили перевірку Харківського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Надія», КЗОЗ «Обласний будинок дитини №3» Харківської обласної ради, комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня №16» Харківської міської ради.

Найкращими протягом дня були враження від роботи персоналу Харківської лікарні №16 із дітьми, які опинились там на лікуванні через соціальні причини. Облік дітей медичним персоналом ведеться фахово, умови утримання дітей в лікарні добрі і терміни їх перебування в даному закладі не перевищують встановлених норм.

Цілком непогано в частині захисту прав дитини працюють представники Харківського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Надія». Не можемо сказати, що зауважень у представників моніторингової групи не було, проте всі вони доволі незначні і на їх виправлення не потрібно багато часу та зусиль.

Проте, вкрай негативними виявилися емоції і відчуття від перевірки КЗОЗ «Обласний будинок дитини №3» Харківської обласної ради. І саме на цьому закладі хотілося б зупинитись окремо.

Заклад розрахований на 100 ліжко-місць. Під час перевірки встановлено, що в будинку дитини, окрім дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувають діти, які фактично залишились без батьків, та діти, які проходять курс реабілітації (всього на момент відвідування – 107 дітей). Із загальної кількості дітей 53 маляти (за інформацією будинку дитини) взагалі не контактують з біологічними родичами.

Кількість працюючих в закладі дорослих дорівнює 172 особам (враховуючи кількість дітей, що перебувають в закладі на реабілітації разом з батьками, фактично на 1 дитину припадає 2 дорослих). Слід зазначити, що 2 логопеди та психолог працюють винятково з дітьми, у яких є батьки. Інші доступу до даних спеціалістів не мають, їх розвитком ніхто з вихователів також не займається. Плани виховної та індивідуальної роботи на 2018-2019 рік взагалі відсутні, атестації педагогічних працівників проводяться формально (на момент перевірки в наявності не було жодного плану виховної роботи, жодної інформації щодо атестації педагогічних працівників, будь-якої методичної розробки тощо). При цьому в закладі, всупереч законодавству, перебувають діти, які мають вік 7-8 років, хоча відповідно до Положення про будинок дитини, вік дітей не повинен перевищувати 4-х років і тільки у разі, коли це дитина з інвалідністю. Інші повинні переводитись до освітянських закладів після досягнення 3-річного віку. Нагадаємо, що, окрім іншого, це порушення вимог Закону України «Про освіту», бо цих дітей, звісно, ніхто не навчає.

Цікавим виявився факт того, що іграшок в групах замало, дітям гратися можна мало чим, проте комори закладу забиті волонтерськими іграшками, які дітям не дають (за поясненням персоналу, щоб вони їх не розкидали). Здивувало моніторів і те, що одяг та канцтовари часто закриті в групах на замок.

Проте абсолютно в зоні дитячого доступу перебувають хімічні речовини, оцет, миючі засоби.

Що стосується умов утримання, то тут так само все дуже дивно. Банних рушників у дітей немає, меню в будинку дитини відсутнє, проби продуктів не знімаються і не зберігаються. Чоловік, що займається закупівлею продуктів до закладу, на момент перевірки був у нетверезому стані і пояснень щодо алгоритму закупівлі продукції надати не зміг. Фактично сертифікати якості продуктів в закладі відсутні. В харчуванні дітей дієт-сестрою взагалі не дотримуються норми перспективного меню на зимово-весняний період.

На кухні закладу панує безлад, холодильники брудні, стікери на продуктах харчування відсутні, крупи та мука зберігаються на підлозі у відкритих мішках поруч із олією та брудними целофановими пакетами. Крім продуктів для дітей в холодильниках на харчоблоку є купа дивних для будинку дитини продуктів, а саме: давно і невідомо для чого заморожений перець, сало, залишки домашньої консервації сумнівного виду, квашена в каструлі та в деяких місцях вже почорніла капуста власного виробництва, у великій кількості – заморожена баранина (яку взагалі дітям давати не можна) тощо.

В маніпуляційному кабінеті будинку дитини частина ліків протермінована, проте, в коморі старшої медсестри – їх купа і вони перебувають в повному безладі. Відповідно до кошторису за 2018 рік, заклад отримав ліків на загальну суму 260 тис. грн.

Не зважаючи на те, що в будинку дитини – багато персоналу, дітей, в першу чергу малюків та дітей з особливими потребами, місяцями (особливо в холодні пори року) не виводять на вулицю. На питання, чому порушується режим, монітори отримали відповідь «бо це ж важко».

Справжню причину «важкості» роботи персоналу і неможливості належним чином утримувати дітей, представники моніторингової групи зрозуміли тоді, коли, вивчаючи документацію, встановили, що штат працівників штучно збільшений фактично в 2 рази. Директором будинку дитини впроваджено «чудову» схему відмивання коштів, коли працюючим в закладі фахівцям приписують начебто відпрацьовані години, гроші за які вони, після фактичного отримання заробітної платні, віддають безпосередньо керівництву будинку дитини. Про надходження волонтерської допомоги навіть писати не хочеться, бо її дуже багато і далеко не завжди вона враховується кошторисною документацією.

Як наслідок такого «хазяйнування», заклад, не зважаючи на небайдужість волонтерів та бізнес-структур, занедбаний, брудний, крани та унітази протікають, діти не отримують належної уваги, освіти та розвитку. Персонал їх проблемами взагалі не переймається, проте керівництво чудово вирішує питання власного збагачення. Але це вже інша історія і нею повинні зацікавитись геть інші структури.

Попереду – другий день моніторингових візитів. Далі буде…Поділитися: