Психологічна підтримка дитини та родини онлайн – де шукати допомоги
Дитяча психіка вразлива до стресових ситуацій, особливо коли вони пов’язані з насильством, руйнуванням, втратами близьких людей та загрозою особистої безпеки. Сьогодні батькам як ніколи потрібно слідкувати за дітьми, аби вчасно попросити допомогу у спеціалістів. А вона точно потрібна, якщо дитина пережила травмуючу подію чи з’явились негативні зміни у поведінці.
Чому під час війни дітям потрібна психологічна допомога?
- Травматичні події впливають на здоров’я та розвиток.
Негативні досвіди можуть вплинути на сприйняття світу, навчання, стосунки з оточуючими, загальний психологічний стан, навіть на фізичний та емоційний розвиток. - Емоції через втрати та розлуки.
Війна може спричинити втрати близьких родичів, друзів, домівок та звичного способу життя. Діти потребують підтримки та допомоги, щоб впоратися зі своїми емоціями після таких втрат. - Життя у постійному стресі та напруженні.
На думку вчених, чим менше дитина, тим легше вона переживає стрес. Але тільки якщо поряд з нею є батьки чи близькі дорослі, які будуть своєрідним буфером між подіями та дитиною.
Загалом, стрес може призвести до змін у поведінці дитини: від дратливості та плачу, до фізичних симптомів, таких як болі в животі, головний біль і нудота.
Американська академія дитячої та підліткової психології виділяє наступні ознаки того, що дитина потребує допомоги психіатра, психолога або терапевта.
Для молодшого шкільного віку:
- помітне погіршення шкільної успішності;
- збільшення часу занять при зниженні результатів;
- виражене засмучення або хвилювання: небажання іти до школи, йти спати або приймати участь в спільних заняттях;
- постійні нічні кошмари;
- провокаційна поведінка: неслухняність непокора дорослим, агресія (довше одного місяця);
- часті спалахи роздратування.
Для дітей середнього та старшого шкільного віку:
- зміни в шкільній успішності;
- вживання алкоголю або наркотиків;
- зміни в режимі сну або харчування;
- часті скарги на фізичний стан;
- одержимість питанням своєї ваги: невиправданий страх ожиріння;
- часті прояви агресії або жорстокості.
ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ПСИХОЛОГІЧНУ ДОПОМОГУ ОНЛАЙН?
Психологи благодійного фонду «Голоси дітей»
За номерами 0800 210 106 та +38 099 198 57 95 діти та батьки можуть отримати консультацію психолога. У фонді понад сотні експертів з дитячої тематики надають консультації дітям та батькам. Офлайн працюють в 14 осередках, в різних регіонах країни. Щомісяця психологічну допомогу у фонді отримують близько 1000 дітей. Зокрема, звертаються, коли потрібно попрацювати з дітьми, яких повернули з депортації.
Групи підтримку Міжнародного центру розвитку та лідерства
МЦРЛ спільно із залученими фасилітаторами щотижня проводять для групи підтримки для усіх людей, хто постраждав від війни (щовівторка о 19:00).
Психологічна допомога онлайн в рамках проєкту «Поруч» від ЮНІСЕФ в Україні та інших організацій-партнерів.
В рамках проєкту проводять групи психологічної підтримки для підлітків і батьків, чиє звичне життя зламала війна. Психологи готові допомагати офлайн і онлайн, щоб досвід громадян України не залишився непереборною травмою на все життя.
Фото: UNICEF
Онлайн-ресурс «Розкажи мені»
Спеціалісти надають безоплатну цілодобову допомогу людям у яких трапляються панічні атаки, приступи раптової тривоги. Щоб отримати дзвінок психолога, потрібно заповнити анкету.
Telegram-канал психологічної підтримки «Перемога»
Волонтери-психологи готові щодня вислухати, почути та підтримати тих, кому потрібна психологічна допомога. Вони запрошують для розмови у ZOOM людей віком з 8 до 22 років.
Ресурс Психічне здоров’я України
На сайті можна пройти тест, щоб перевірити своє психічне здоров’я та знайти контакти психологічних служб й організацій.
Teenergizer
Створили спеціально для підтримки підлітків. У проєкті цілодобово працює чат психологічних консультацій.
Ресурс SupportMe
Підлітки та їх батьки можуть отримати безоплатну консультацію психолога чи соціального фахівця. Допомагають впоратися з основними викликами підліткового віку – пережити фізіологічні й психологічні зміни, налагодити стосунки у сім’ї та з оточенням.
Всеукраїнський кол-центр #ВАРТОЖИТИ
За номером 5522 психологи фундації #ВАРТОЖИТИ надають підтримку цивільних українців в умовах війни, психологічну підтримку військових та їхніх близьких, підтримку дорослих онкопацієнтів та паліативних хворих.
Соціальний проєкт «РАЗОМ»
Психологи надають консультації онлайн тривалістю у 30 хвилин, а до якого самого спеціаліста(-ку) звертатись – можна обрати на сайті проєкту.
Онлайн-платформа Mental Help
Терапевти(-ки) онлайн-платформи допомагають тим українцям, що зазнають травматичного впливу війни. Обрати спеціаліста(-ку) та час зустрічі можна на сайті проєкту.
Національна професійна лінія LifeLine Ukraine
Цілодобово за номером 7333 чи у чаті можна просити про підтримку чи допомогу, якщо виникають думки про самогубство. Lifeline Ukraine була створена в першу чергу для надання допомоги ветеранам та членам їх сімей, і тепер гаряча лінія обслуговує всіх жителів України будь-якою мовою, яку вони обрали.