Психосоціальна підтримка для дітей та батьків у Валківській громаді
У Валківській громаді, що на Харківщині, надається послуга з формування життєстійкості для підтримки родин, які щодень долають виклики, зумовлені війною, економічними труднощами, соціальною ізоляцією. Осередком для психосоціальної допомоги сімей з дітьми у громаді став Центр життєстійкості. На заняттях у центрі батьки і діти навчаються долати стрес, відновлювати свій емоційний та фізичний стан.
З початку повномасштабного вторгнення у Валківській громаді не працюють дошкільні заклади освіти. Діти залишилися без можливості спілкування з однолітками, умов для розвитку та взаємодії. Завдяки заняттям, які об’єднують творчість, фізичну активність та емоційне розвантаження, фахівці центру допомагають родинам долати труднощі й розвивати довірливі взаємовідносини в сім’ї.
Вікторія, одна із мам, ділиться, що прийшли до центру, оскільки її дитині потрібен простір для спілкування, гри та розвитку. Її зацікавив інноваційний підхід та цікаві програми, які пропонують фахівці Центру життєстійкості.
Як проходять заняття?
“Для дітей проводимо різні цікаві активності для розвитку творчості, фантазії та уяви. Відпрацьовуємо фізичні навички, покращуючи дрібну моторику та координацію рухів. Проведення таких занять має на меті дати дітям всебічний розвиток та створення для них позитивного середовища для навчання, творчості та спілкування”, — розповідає фахівчиня із соціальної роботи Олена Іванська.
Групові зустрічі із психосоціальної підтримки для дітей це:
- розвиток дрібної моторики та творчих здібностей,
- фізичний розвиток та координація рухів,
- емоційне розвантаження, відпочинок,
- соціалізація та комунікаційні навички.
«Діти захоплені заняттями, вони завжди з радістю виконують творчі завдання, а вдома часто повторюють те, що їх навчили робити фахівці. Діти навчилися краще взаємодіяти між собою та іншими дітьми”, — розповідає Марина, мама шестирічного Єгора та дворічного Максима.
Які зміни відбуваються в родинах завдяки таким заходам?
Послуга із формування життєстійкості – формування навичок та вмінь у дорослих та дітей щодо протистояння стресу, вмінню відновлювати себе, свій психічний, фізичний та емоційний стан. Соціальна послуга надається в межах реалізації проєкту “Мінімальний пакет інтегрованих соціальних послуг для сімей з дітьми”.
Отримувачі цієї послуги опановують навички зниження рівня стресу і тривожності, самодопомоги. Особлива увага приділяється розвитку батьківських навичок і догляду за дітьми, взаємодії у родині.
“У дітей це розвиток навичок та здібностей, підвищення впевненості в собі, емоційний розвиток, комунікабельність та соціальні навички. А у батьків — це зміцнення стосунків із дітьми, покращення розуміння потреб дітей, підвищення обізнаності, зниження стресу”, — зазначає Олена Іванська.
Як потрапити на заняття?
Аби приєднатися до занять, чи дізнатися про інші соціальні послуги доступні для родин з дітьми у громаді варто завітати до Центру життєстійкості за адресою: м. Валки, вул Харківська, 7.
“Зараз ми почали проводити заняття з теми “Батьківство без стресу” з метою поліпшення взаємозв’язків та взаємодії між батьками та дітьми. Паралельно проводимо окремі заняття для батьків, і окремі – для дітей. Батьки вивчають техніки стабілізації емоційного стану і паралельно фахівці центру розвивають подібні навички у дітей. Потім родина вдома може відпрацьовувати ці навички, ділитися новими знаннями, застосовувати це у грі”, — розповідає психологиня центру Ірина Паровай.
Окрім користі для дітей, заняття сприяють зміцненню соціальних зв’язків серед батьків. Поки діти зайняті творчістю чи іграми, батьки мають змогу поспілкуватися, поділитися досвідом і підтримати одне одного.
Центр життєстійкості — це місце, де родини отримують не лише підтримку, а й інструменти для подолання життєвих викликів. Тут діти розвивають свої навички, знаходять друзів, а батьки — впевненість і натхнення.
У межах проєкту “Мінімальний пакет інтегрованих соціальних послуг для сімей з дітьми” у Валківській громаді проведені навчання для підвищення компетентностей фахівців із соціальної роботи, також проведена оцінка спроможності громади надавати соціальні послуги, проведене мапування послуг. Надається експертна підтримка для створення, посилення та розвитку послуг, необхідних для місцевих жителів.
«Мінімальний пакет інтегрованих соціальних послуг для сімей з дітьми», впроваджується UNICEF Ukraine та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку (KFW). У консорціум входять: Українська мережа за права дитини, СОС Дитячі Містечка Україна, ГО “Соціальна Синергія” та Українська освітня платформа.