Упродовж двох днів, дев’ятого та десятого січня, експерти «Української мережі за права дитини» спільно із представниками офісу Омбудсмена та Міністерства соціальної політики України працювали на Львівщині. З моніторинговими візитами навідались до притулку для дітей у Львові, дитячого будинку «Рідний дім» в місті Самбір, львівських дитячої клінічної лікарні та будинку дитини, а також перевірили діяльність обласної та місцевих служб у справах дітей і центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
![]() | ![]() | ![]() |
У межах моніторингового візиту 10 січня було проведено фокус-групу з прийомними батьками, вихователями дитячих будинків сімейного типу та опікунами. Досліджували питання дотримання прав дитини по області.
Зрештою, фахівцями відзначено, що в регіоні зуміли зберегти професійні кадри. У відповідних закладах є гарна матеріальна база, облік дітей здійснюється належним чином.
![]() | ![]() | ![]() |
У центрах соціальної підтримки дітей та сімей готові до реформ, зокрема мають плани щодо деінституціалізації.
Втім, дуже гостро відчувається проблема фінансування. Як наслідок – катастрофічно не вистачає ресурсів для роботи служби у справах дітей, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з родинами, які опинилися в складних життєвих обставинах. Мізерність коштів не дозволяє соціальним працівникам здійснити відрядження навіть у найменш віддалене від районного центру село.
Даються взнаки й кадрові проблеми: фахівці соціальної роботи в адміністративних та територіальних одиницях подекуди просто відсутні. Експерти кажуть, що дана проблема стосується не лише Львівської області. Це – системний недолік по всій країні.
Крім цього, у межах реформи децентралізації влади залишаються проблеми з передачею функцій від служб у справах дітей райдержадміністрацій до відповідних служб у справах дітей у разі створення об’єднаних територіальних громад. Експерти переконані, що на рівні законодавства механізм передачі функцій прописано вкрай неякісно й він фактично не виконується. Отже, Міністерство соціальної політики має звернути на це увагу.
«Ми повинні розуміти, що, відповідно до реформи децентралізації влади в Україні, з 2020 року адміністративні територіальні одиниці в повному обсязі мають взяти на себе функцію органів опіки та піклування. Сьогодні вони до цього фактично не готові. І це ставить під загрозу не лише реформу деінституціалізації, а впливає безпосередньо на життя, здоров’я та рівень соціального захисту дітей в регіонах України», – зазначила виконавча директорка «Української мережі за права дитини» Світлана Клочко.
Нагадаємо, що моніторингові візити до регіонів України відбуваються у рамках спільного проекту УМПД та ЮНІСЕФ «Забезпечення посилення потенціалу та впливу неурядових суб’єктів у розробці, впровадженні та моніторингу дотримання прав дитини в системі альтернативної опіки, удосконаленні політики та стратегій захисту дітей».
Попереду ще три області: Одеська, Харківська та Донецька. Кінцева мета – підготувати альтернативний державному звіт про дотримання в Україні Конвенції ООН про права дитини.