Дата публікації:

The Kyiv Independent презентує фільм-розслідування «Діти для Путіна».

Серед інформаційних партнерів проєкту – Громадська спілка “Українська мережа за права дитини” й Благодійна неурядова організація – член Мережі – “СОС Дитячі Містечка”.

В українському англомовному виданні The Kyiv Independent кілька місяців тому започаткували відділ розслідувань воєнних злочинів. До команди увійшли провідні журналісти Данило Мокрик та Олеся Біда, а очолила розслідування Євгенія Моторевська.

18 липня о 19.00 команда презентує перший фільм-розслідування – “Діти для Путіна” (англомовна версія фільму називатиметься “Uprooted”). 

Стрічку  презентуватимуть в Києві в кінотеатрі “Жовтень”. Після показу відбудеться обговорення з авторами фільму. На демонстрацію стрічки також запросили правозахисників, представників правоохоронної системи та героїв фільму.

Стрічка, авторами якої є журналістка Олеся Біда та режисер Віталій Гавура, викриває механізм насильницької депортації українських дітей у Росію та на тимчасово окуповані території України. Під час розслідування команда опитала понад 40 людей із різних регіонів України та окупованих територій.

У фільмі розкажуть історії дітей, яких депортували з розбомбленого Маріуполя на тимчасово окуповані території. 

Дітей спочатку лякали дитбудинками, а згодом планували віддати в прийомні родини. Їхні рідні ризикували життям, щоби повернути дітей із депортації.

Також розкриють подробиці про групу дітей (так звану “групу 31”), яких торік у травні  вивезли до Росії і досі не повернули в Україну. Серед них був і Пилип Головня, якого Марія Львова-Бєлова, що є уповноваженою у справах дитини при президенті РФ, взяла під опіку в свою сім’ю.

Розслідувачі The Kyiv Independent зʼясували, що серед цих дітей є ті, хто хоче повернутися в Україну, однак не можуть це зробити. 

“Я розумів ступінь ризику, коли при розмові з Іваном він розплакався в трубку просто-напросто і почав просить: «Антоне Вікторовичу, я вас дуже прошу, заберіть нас звідси». Звичайно, після цих слів я не міг не поїхати”, – розповідає Антон Білай, опікун двох хлопців із Маріуполя.

Євгенія Моторевська, керівниця відділу розслідувань воєнних злочинів The Kyiv Independent, пояснює:

“На момент повномасштабного вторгнення в Маріуполі було майже 60 тисяч дітей. Когось з них батьки встигли вивезти в безпечні місця, хтось залишився жити в окупації, а частину цих дітей депортували в Росію. Ми не можемо, на жаль, підрахувати точну цифру. Але коли ми починали працювати над цим розслідуванням, я навіть уявити не могла реальні масштаби злочину”. 

За офіційними даними, від 24 лютого 2022 року, росіяни викрали біля 20 тисяч дітей. Правозахисники ж переконані, що ця цифра може бути значно більшою.

Натомість повернути, за даними Національного інформаційного бюро станом на 10 липня 2023 року, вдалося лише 383 дитини.

“Росіяни люблять говорити, що вони насправді рятували українських дітей, а не депортували – це неправда. Вони створили та дуже добре налагодили систему депортації дітей у Росію. І за цим стоїть не лише Марія Львова-Бєлова, а й лікарі, працівники соціальних служб, а також «звичайні росіяни», які беруть українських дітей в свої сімʼї, так само долучаються до цього воєнного злочину”, – коментаує Олеся Біда, авторка фільму, журналістка.

Саме за незаконну депортацію та переміщення дітей, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента Росії Владіміра Путіна та Марії Львової-Бєлової.

Олеся Біда, Євгенія Моторевська, Данило Мокрик – The Kyiv Independent

= = =

Окрім того фільм  презентуватимуть 18 липня на YouTube-каналі The Kyiv Independent. Для дистрибуції українськомовної версії стрічки команда The Kyiv Independent заручилася підтримкою ексклюзивних медіапартнерів – “Суспільне Мовлення” та “Українська правда”. На платформах партнерів розслідування покажуть 25 липня.

Інформаційні партнери проєкту:  ГО “СОС Дитячі містечка”, ГО “Українська мережа за права дитини”, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Коаліція «Україна. П‘ята ранку», Регіональний центр прав людини,  ГО “PR Army”, ГО “Razom for Ukraine”, Vitsche Berlin, United24 Media, European Resilience Initiative Center, ГО “ЮрФем”, ГО “Докудейз”.

Щодо акредитації на прем’єрний показ, інтерв’ю з розслідувачами, які працювали над фільмом або за додатковою інформацією просимо звертатись до промоменеджерки проекту, Анастасії Головненко a.holovnenko@kyivindependent.com.

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Піднятися вгору