Проєкт “Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді” – I фаза проєкту
I фаза проєкту
Проєкт “Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді” впроваджувався Дитячим Фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку (KfW). В Консорціум входили: ГС “Українська мережа за права дитини”, ГО “Маріупольська спілка молоді”, БО “Надія і житло для дітей”, МБО “Партнерство «Кожній дитині»”, МБО БФ “СОС Дитячі Містечка України” та ГО “Соціальна Синергія”.
У проєкті брали участь 12 громад Луганської (Троїцьке, Білокуракіне, Чмирівськ, Біловодськ, Новопсковськ) та Донецької (Маріуполь, Сартана, Дружківка, Миколаївка, Бахмут, Соледар, Сіверськ) областей. Його метою була допомога громадам організувати якісне надання соціальних послуг для сімей, що опинилися у складних життєвих обставинах.
Цілі проєкту:
- Посилення Соціальної згуртованості (social cohesion) – розбудова обізнаності та усвідомлення важливості надання соціальних сервісів від імені громади її мешканцям
- Посилення континууму соціальних сервісів (continuum of social services) – тобто, їх безперервне надання у просторово-часовій перспективі.
Проєкт спрямований допомагати громадам організувати якісне надання соціальних послуг:
- сім’ям, що опинилися у складних життєвих обставинах,
- сім’ям ВПО,
- малозабезпеченим сім’ям,
- сім’ям, що виховують дитину з інвалідністю,
- сім’ям, що постраждали від насильства,
- сім’ям, у яких дитина може потрапити до закладу інституційного догляду
Тривалість проєкту:
липень 2019 – весна 2021 року
Досягнуті результати:
- Проведено 12 комплексних оцінок потреб населення пілотних громад у соціальних послугах. Короткі висновки щодо оцінок доступні на сторінці проєкту у профілях громад на сайті ЮНІСЕФ
- Підготовлено та прийнято 9 місцевих програм із розвитку соціальних послуг у 9 пілотних громадах. Ще 3 програми підготовлені та офіційно передані громадам для майбутнього прийняття.
- Підготовлено та передано для прийняття місцевими органами влади 12 протоколів з міжвідомчої взаємодії у галузі надання інтегрованих соціальних послуг; з них 11 вже прийнято місцевою владою, прийняття одного очікується.
- Підготовлено 118 фахівців із технології соціальної роботи “ведення випадку” у 12 пілотних громадах Луганської та Донецької областей. Фахівці пройшли комплексне навчання та відповідну перевірку знань та навичок. Додатковупрофесійну підтримку отримали 76 навчених фахівців через супервізії таконсультування.
- Розроблено 5 515 індивідуальних оцінювань становища сімей із дітьми у складних життєвих обставинах силами навчених спеціалістів. Професійну підтримку отримали 15 111 місцевих мешканців 12 пілотних громад
- Для 958 сімей (в них 3 014 осіб, з яких 47% – діти), які потребують соціальних послуг, були розроблені індивідуальні плани соціального супроводу, 350 з яких були реалізовані за час проєкту.
- Розроблено 18 проєктів для підтримки нових соціальних послуг у пілотних громадах, які будуть профінансовані ЮНІСЕФ у 2021 році.
- Розбудовано потенціал з міжвідомчої взаємодії у процесі надання інтегрованих соціальних послуг 284 місцевих фахівців та керівників з пілотних громад, які належать до таких галузей як соціальний захист, освіта, медицина тощо.
- Розвинуто потенціал 100 місцевих фахівців у галузі планування та бюджетування інтегрованих соціальних послуг через діяльність місцевих робочих груп, фахове навчання та консультування.
- Закуплені та передані засоби індивідуального захисту для 518 соціальних працівників та інших фахівців, які безпосередньо працюють із сім’ями із дітьми у пілотних громадах Луганської та Донецької областей підчас пандемії Covid-19.
- Видано посібник з послуги соціальної реінтеграції для біологічних сімей, куди повертаються діти з інституційного догляду, для підвищення кваліфікації соціальних фахівців.
- Проведено інформаційну компанію із популяризації інтегрованих соціальних послуг для сімей з дітьми. Матеріали компанії доступні на сторінці ЮНІСЕФ https://www.unicef.org/ukraine/spilno-project.
- Закуплено та передано у пілотні громади 12 наборів цифрового обладнання та захисних приладів для організації дистанційної роботи соціальних працівників в умовах Covid-19.
- Підготовлено технічну документацію та закуплено ремонтно-будівельні послуги для капітальних ремонтів та реконструкцій 11 мульти-функціональних соціальних центрів для пілотних громад та організації віддалених робочих місць для 4 населених пунктів.
- Проведено соціологічне дослідження домогосподарств 12 пілотних громад щодо доступу населення до соціальних послуг. Результати доступні на сторінці ЮНІСЕФ Команда #Спільно вітає дії громад, направлені на посилення соціальнихпослуг на місцевому рівні. Для нас важливо, що адвокаційні та навчальні зусилля партнерів дали свої видимі результати:
- 4 пілотні громади створили служби у справах дітей, в яких створено 7 нових посад.
- У 3-х громадах започатковано діяльність комісій у справах дітей при виконавчих комітетах місцевих рад.
- У 2-х громадах створені комунальні установи – надавачі соціальних послуг. Ще у 3-х громадах в комунальних установах-надавачах створені нові відділи, які надають соціальні послуги для сімей із дітьми.
- Місцеві громади започаткували та забезпечили необхідним фінансуванням 17 нових посад фахівців із соціальної роботи у 7 громадах.
- 5 громад започаткували 13 нових посад профільних спеціалістів для сімей з дітьми ( 6 психологів, 2 логопеди, 2 дефектологи, 2 реабілітологи, 1 соціальний педагог).
- 4 громади посилили управління у сфері соціального захисту. Зокрема: 1 громада ввела нову посаду заступника голови громади із соціальних питань та створила відділ соціального захисту, ще три громади додали нові посади спеціалістів з соціального захисту.
- У 2-х громадах були переглянути місцеві стратегії із чітким виокремленням пріоритету надання соціальних послуг вразливим сім’ям із дітьми.
- В одній сільській об’єднаній територіальній громаді було придбано будівлю за бюджетні кошти з метою організації центру надання інтегрованих соціальних послуг.