Липень
2023

Проєкт «Турботливі родини для 1000 дітей»

Саме зараз, на тлі війни, коли ще більше дітей потребує захисту та підтримки, багато зусиль вкладається у підготовку патронатних вихователів, прийомних батьків, батьків-вихователів. Сотні людей мають бажання, чи вже пройшли навчання, але ще чекають на влаштування дитини. Цей проєкт спрямований на те, щоб допомогти розв’язувати нагальні проблеми у сфері розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Цілі: влаштування в сім’ї 1000 дітей, які залишилися без батьківського піклування,  мобілізація та посилення гравців у сфері розвитку сімейних форм виховання для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, аналіз та розробка рекомендацій на покращення функціонування цієї системи. 

Період впровадження: 12 місяців

Географія проєкту: вся Україна, з фокусом на 10 областей: Вінницьку, Івано-Франківську, Закарпатську, Житомирську, Полтавську, Одеську, Волинська, Хмельницьку, Харківську та Чернівецьку області 

Заплановано:

– мобілізувати та інтегрувати всіх стейкхолдерів у сфері розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; 

– розробити індивідуальні плани влаштування дітей в сімейні форми виховання 

– забезпечити кейс-менеджмент (супровід) 1000 справ як дітей, так і кандидатів у сімейні форми виховання для влаштування дітей, які залишилися без піклування батьків; 

– розробити методичні рекомендації щодо надання супроводу кандидатів у СФВ у період після проходження навчання та до тих пір, поки дитина не влаштована в сім’ю.

Стратегія імплементації проєкту

Результат № 1

Виявлення та влаштування у співпраці з ССД 1000 дітей, які потребують влаштування у СФВ.

  •  Виявлення дітей, які потребують сімейного виховання (аналіз в інституціях, в т.ч. в будинках дитини та ЦСПР):
  • створення команд у 9 пілотних областях (ФСР, психолог, методист-аналітик для співпраці в робочих групах із працівниками ССД, ЦСС, НСССУ, представниками МОН, МОЗ, Департаменту ОЗ та ІРЦ);
  • проведення онлайн-навчання робочих груп для напрацювання змін до індивідуальних планів влаштування дітей у СФВ;
  • розробка індивідуальних планів влаштування дітей у СФВ;
  • моніторингові візити в пілотні регіони.
  •  Виявлення та супровід  потенційних та існуючих кандидатів в усиновлювачі, прийомні батьки та батьки-вихователі:

– формування регіональних команд реалізації проєкту на території Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Житомирської, Полтавської, Одеської, Хмельницької,  Харківської та Чернівецької областей, в тому числі для супроводу сімей-кандидатів у сімейне виховання; 

– формування проєктної команди для роботи в непілотних областях для: 

  • комунікації та надання консультацій бенефіціарам;
  • супроводу сімей-кандидатів у сімейне виховання;
  • опрацювання складних кейсів та взаємодії з МСП та НСССУ.

– сприяння сім’ям-кандидатам у СФВ у встановленні контакту з дитиною, яка знаходиться за кордоном;

– забезпечення дітей, які влаштовані у СФВ NFI-допомогою.

Дослідження проблемних питань розгляду справ, пов’язаних із забезпеченням права дитини на сім’ю, зокрема в умовах воєнного стану на основі 50 рішень суду першої інстанції, 30 рішень апеляційних судів, 20 рішень Верховного суду.

  •  Розробка методичних рекомендацій щодо надання послуги супроводу кандидатів у СФВ у період після проходження навчання та до тих пір, поки дитина не влаштована в сім’ю:
  • розробка алгоритму надання  та пілотування послуги супроводу кандидатів у СФВ у період після проходження навчання та до тих пір, поки дитина не влаштована в сім’ю;
  • збір, аналіз, узагальнення інформації, отриманої від кейс-менеджерів за період пілотування послуги супроводу кандидатів у СФВ у період після проходження навчання та до тих пір, поки дитина не влаштована в сім’ю.
  • підготовка методичних рекомендацій щодо надання послуги супроводу кандидатів у СФВ у період після проходження навчання та до тих пір, поки дитина не влаштована в сім’ю.
  •  Зміцнення потенціалу громадських організацій – членів УМПД, місцевих громадських організацій пілотних регіонів, органів влади та місцевого самоврядування, розвиток міжгалузевого співробітництва:
  • проведення базового онлайн-навчання щодо найкращих інтересів дитини для:
  • регіональних проєктних команд; 
  • регіональних представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
  • представників територіальних органів Національної  Соціальної Служби України;
  • голів територіальних громад або їх профільних заступників та голів постійних депутатських комісій, депутатів місцевих рад. 
  • проведення для підвищення спроможності організацій громадянського суспільства забезпечувати якісну підтримку та подальшу сталість створених, доповнених сімейних форм виховання.
  • проведення групових онлайн-супервізій для кейс-менеджерів проєкту.
  • проведення тренінгів для підвищення потенціалу УМПД.

Результат № 2

Посилення спроможності, підвищення обізнаності фахівців органів влади, місцевого самоврядування та громадянського суспільства щодо влаштування дітей до сімейних форм виховання.

  1. Посилення потенціалу Міністерства соціальної політики:
  • Створення проєктного офісу при Міністерстві соціальної політики
  1. Посилення потенціалу органів місцевого самоврядування, служб у справах дітей, центрів соціальних служб на рівні громади в регіонах проєкту:
  • вивчення проблем, з якими стикаються працівники служб у справах дітей та центрів соціальних служб у процесі створення сімейних форм виховання, виховання та влаштування в них дітей, а також роботи міждисциплінарних команд у регіонах реалізації проєкту;
  • навчання фахівців служб у справах дітей у пілотних регіонах проєкту щодо організації роботи із захисту прав дітей, надання їм статусу та влаштування в умовах воєнного стану;
  • проведення супервізії учасникам тренінгів з питань організації роботи із захисту прав дітей.
  1. Розробка партнерами проєкту онлайн-курсу «Забезпечення права дитини на сім’ю» для фахівців з питань захисту дитинства з НСССУ з метою формування професійних компетенцій працівників сфери захисту прав дитини з питань організації роботи із захисту прав дитини, надання їм статусу та влаштування у СФВ.

Цільова аудиторія курсу: 

  • працівники сфери захисту прав дитини: представники органів місцевого самоврядування, центрів соціальних служб, надавачі соціальних послуг та інші;
  • працівники служб у справах дітей.
  1. Привернення уваги громадськості до важливості влаштування дитини в сімейні форми виховання
  • опис та розміщення в засобах масової інформації та соціальних мережах історій про дітей (у тому числі сімейні групи), які потребують влаштування в сімейні форми виховання;
  • опис та розміщення в ЗМІ та соціальних мережах історій успіху влаштування в сімейні форми виховання;
  • зйомка та запуск в соціальних мережах соціального ролику для поширення сімейних форм виховання;
  • проведення підсумкової презентації результатів реалізації проєкту.



Проєкт Дитячого фонду ООН «ЮНІСЕФ» в Україні «Турботливі родини для тисячі дітей» впроваджується ГС «Українська мережа за права дитини» у партнерстві з: МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна, МГО «Інститут суспільних ініціатив», ГО «Центр соціального партнерства «Перспектива», БО БФ «Волонтери: дорослі-дітям», ГО  «Дніпровська ліга соціальних працівників», БО «Зміни одне життя». А також у тісній співпраці з Національною соціальною сервісною службою, Міністерством соціальної політики України за координації Дитячого фонду ООН «ЮНІСЕФ»  в Україні.

Ініціатива реалізується у рамках програми ЮНІСЕФ з розбудови системи кращого догляду за дітьми в Україні «Родина для кожної дитини». Програма включає, зокрема, роботу з: (1) посилення превентивних заходів, щоб запобігти потраплянню дітей в інституційні заклади (2) розширення можливостей альтернативних сімейних форм виховання; (3) підтримки сімей, які перебувають у групі ризику.

Донор проекту:
Завершений проєкт
ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Піднятися вгору