Дата публікації:

Держава має накладати чіткі зобов’язання на створення належних соціальних послуг для дітей та сімей

Громади-учасниці проєкту «Гроші для дитини, дитинство в сім’ї, послуги в громаді» та інші представники місцевого самоврядування звертаються до держави з закликом переглянути механізм фінансування соціальних послуг для дітей та сімей. Про це йдеться в публікації на «Громадському просторі»

«Для того, щоб діти росли в сім’ях, а не інтернатах, треба працювати на випередження і надавати родинам належну підтримку. Проте в держави зараз інші пріоритети, а в громад не вистачає грошей. Тому маємо шукати нові шляхи фінансування, особливо під час війни, коли кількість тих, хто потребує соціальних послуг, постійно зростає», – вважає Віктор Годик, голова Горохівської громади Волинської області.

Однією з вимог вступу України до Європейського Союзу є впровадження реформи системи інституційного догляду і виховання дітей, що має забезпечити право дитини зростати у сім’ї через розвиток соціальних, освітніх, медичних та інших послуг на рівні громади. 

«Батьки чи опікуни повинні бути впевнені, щоб не трапилося –  їхні діти соціально захищені», – переконана Маріанна Онуфрик, експертка з деінституалізації проєкту «Гроші для дитини, дитинство в сім’ї, послуги в громаді» ГС «Українська мережа за права дитини».

Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що саме громади мають піклуватися про створення соціальних послуг, бо вони найкраще знають про потреби своїх мешканців. Проте часто місцева влада не має достатніх фінансових ресурсів – з одного боку, та визначених зобов’язань від держави – з іншого. Саме цю проблему покликаний вирішити новий «Механізм фіксованих повноважень».

Цей механізм розроблений експертами ГС «Українська мережа за права дитини» разом з громадами, має сприяти розвитку соціальних послуг та сімейних форм виховання у громадах, що попередить розлучення дітей із сім’ями, зменшить ризик влаштування їх в інституційні заклади, навантаження на бюджети у вигляді утримання цих установ і соціальних виплат.

«Зараз у громад немає конкретного переліку заходів, які вони мають зробити. Як немає і прямого зобов’язання, що певну частину коштів місцевих бюджетів мають використовувати на розвиток послуг для дітей. Запропонований механізм має це змінити», – пояснює Онуфрик.

Громади-учасниці проєкту звернулися до Міністерства розвитку громад та територій України, Міністерства фінансів України та Міністерства соціальної політики України з проханням підтримати зміни системи фінансування догляду та виховання дітей незалежно від форми їх влаштування.

«Суть пропозицій полягає в тому, що держава має визначати не право органу місцевого самоврядування розвивати відповідні послуги (як зараз), а накладати чіткі зобов’язання, щоб наявні ресурси йшли не лише на умовну «бруківку«, а й на створення належних соціальних послуг для дітей та сімей. Для спроможності забезпечувати розвиток послуг, ПДФО пропонується нараховувати за місцем реєстрації платника податку, а не підприємства. Також рекомендовано змінити систему вирівнювання, куди має увійти і місто Київ. Водночас напрями соціальної підтримки мають визначатися згідно з потребами мешканців. Одна громада може вирішити, що їй треба впровадити послугу денного догляду та патронату, а інша – створити прийомні сім’ї. Усе залежатиме від запиту людей. Після консультацій з громадами проєкту можемо стверджувати: вони готові до нововведень. Слово за державою», – пояснює Юрій Ганущак, експерт проєкту з питань фінансів та бюджету.

«Українська мережа захисту прав дитини» закликає міністерства надати свої експертні висновки, рекомендацій та пропозицій. Як працюватиме механізм фіксованих повноважень: 


Для чого потрібні соціальні послуги – дивіться у відео.

Проєкт «Гроші для дитини, дитинство в сім’ї, послуги в громаді» реалізовується Громадською спілкою «Українська мережа за права дитини», та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»). Зміст цього проєкту не обов’язково відображає погляди USAID.

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Піднятися вгору