Допомога в дії: перша група повернутих з депортації дітей пройшла психологічний інтенсив у Gen.Camp
Діти, повернуті УМПД з депортації та (або) окупації стали учасниками психологічного інтенсиву освітньо-реабілітаційного табору Gen.Camp.
Основна мета 10-денного інтенсиву – стабілізація емоційного стану дітей, навчання технік саморегуляції та опанування різних проявів травматичних реакцій, а також скринінг основних проблем для подальшої розробки кваліфікованих та ефективних протоколів системної психологічної допомоги дітям.
«Формат табору дає можливість в короткі терміни комплексно вплинути на всі сфери життя дитини, оскільки програма продумана таким чином, щоб дитина могла отримати багато різнопланових активностей протягом дня, які впливають на фізичну, емоційну і соціальну сфери. Окрім цього, в такому форматі ми маємо можливість реагувати “тут і зараз” на різні прояви травми в дитини і навчити її справлятись не в теорії, а буквально на практиці», – розповідає Вануі Мартиросян, психологиня Gen.Ukrainian.
Фото Вануі з особистого архіву.
Вона зазначила, що діти були включені в процес від самого початку і демонстрували зацікавленість. Особливо уважними вони були до навчання технік саморегуляції – одразу відчули, як саме це працює. Потім діти працювали над опануванням стратегії роботи з навʼязливими думками, різними емоційними станами, самодопомоги та допомоги іншим.
«Найважливіше – вони почали вірити в себе і в те, що вони дійсно можуть впливати на певні сфери свого життя і це додає сили», – розповідає Вануі.
Психологиня зазначила, що діти, які пережили досвід депортації та окупації, мають фонове відчуття небезпеки, недовіри та постійної напруги в тілі, наче їм постійно потрібно контролювати, що відбувається довкола і чи це не чинить загрози для них. Саме тому їм так потрібна психологічна допомога, що сприяє зниженню цих відчуттів і формуванню альтернатив. Але на це потрібен час і комплексні системні зусилля на всіх рівнях допомоги дітям.
«Перша і загальна мета – дати дітям відчуття безпеки. Тільки тоді ми зможемо повернути їм віру в себе і позицію активних творців життя, а не виконавців інструкцій», – розповідає Вануі.
Вона радить батькам дітей, які зіштовхнулись з подібним травматичним досвідом – будити послідовними, дати дітям час і структуру, режим і передбачуваність.
«Працюйте над створенням емоційно безпечного середовища шляхом опанування своїх власних емоцій і готовністю допомогти дитині пригадати навички саморегуляції, які вона вже знає. Це створюватиме відчуття контролю і безпеки», – пояснює Вануі.
Нагадуємо, що 27 травня громадська спілка «Українська мережа за права дитини» підписала меморандум про співпрацю та партнерство з громадською організацією «Gen.Ukrainian».
«Системна психологічна реабілітація дітей з досвідом депортації та окупації – це нагальна потреба, з якою стикаються українські діти під час репатріації. Наразі є необхідність розробки уніфікованого та базованого на науково-доведених методах протоколу тривалої психологічної реабілітації і підтримки дітей», – додала Анастасія Степула, радниця з адвокації УМПД.
Довідково: Gen.Ukrainian було створено у 2022 році для ментальної реабілітації дітей, які зіштовхнулись із жахіттями війни. Це освітньо-реабілітаційний табір для дітей, які переживають втрату одного або обох батьків. Зараз проєкт реалізується за підтримки фундації Олени Зеленської, але кожен охочий може підтримати його роботу донатом.