Дата публікації:

«Комплексна підтримка підлітків повертає їм смак до життя», –  Артем Мазур про Kids of Ukraine

У 2025 році  Kids of Ukraine стала асоційованим членом Української мережі за права дитини. Благодійна організація працює з підлітками та їх батьками у Львівській, Черкаській, Хмельницькій та Житомирській областях. В цих регіонах відкриті Центри психосоціальної підтримки підлітків. У планах команди — створити подібні простори підтримки дітей в усіх регіонах України.  

Про діяльність фонду Kids of Ukraine нам розповів Артем Мазур, Голова організації. 

Від гуманітарної допомоги до психосоціальної підтримки 

До 2022 року Артем Мазур не займався громадською діяльністю, працював адвокатом та мав бізнес в ІТ-сфері. Усе змінилось після початку широкомасштабного вторгнення, що застало його у Хмельницькому. Саме у тому місті, сидячи в укритті під обстрілами,  почав переглядати варіанти як він з друзями може допомоги іншим українцям. 

 «Ми бачили, що відбувається велика міграція людей всередині країни. З такою великою кількістю вимушених переселенців держава сама не справилась би. Вирішили, що тут можемо бути корисними. Обрали напрямок допомоги матерям і дітям, бо у військовій справі ми взагалі нічого не розуміли», — згадує Артем. Вже 3 березня він з друзями зареєстрував неприбуткову організацію Kids of Ukraine у Великобританії.

Фото: facebook.com/Kidsofua

На старті у команді було троє людей. Усі вони почали активно писати знайомим та бізнес-партнерам, що були за кордоном. Збирали донати, приймали гуманітарні вантажі, скуповували потрібне та роздавали допомогу родинам вимушених переселенців. Загалом, підтримували декілька тисяч сімей та повністю забезпечували два ліцеї Львівської області, де люди отримували тимчасовий прихисток.

«В певний момент (приблизно три місяці, — прим.ред.) в організації тільки я продовжував працювати. Займався закупкою продуктів, пошуком машин та вантажників, супроводом гуманітарних вантажів. Іноді й сам завантажував, розвантажував», — розповідає Артем. 

За три роки роботи організації, команда зросла до 26 людей. Серед них: психологи, адміністратори, програмний директор, менеджери у фінансовому, фандрейзинговому та комунікаційному відділах та інші. 

А гуманітарний напрямок в Kids of Ukraine трансформувався у психологічну підтримку дітей та їх сімей, розкриття внутрішнього потенціалу й адаптації до нових умов. 

Місце безумовного прийняття та розвитку 

У Львівській області у травні-червні 2022 року перебувало близько 600 тисяч вимушених переселенців. У Kids of Ukraine помітили, що з дітьми з цих родин не займаються системно. Тому вирішили проводити денні міські табори для підлітків 11-17 років. 1 червня 2022 року у Львові зібрали першу групу дітей.  

«За два роки ковіду й онлайн-навчання, а потім через війну і вимушене переселення, діти могли втратити найціннішу навичку — вміння комунікувати один з одним. Тому ми створили ресурсну програму і назвали її “СвіТИ”. Хотіли, щоб діти сяяли як особистість, світили знаннями, дружбою, любов’ю, чим завгодно, але світили», — розповідає Артем.  

Програму «СвіТИ» розробили фахові психологи. Вона допомагає дітям вийти з травматичного стану, адаптуватися, інтегруватися та отримати нові навички спілкування, вирішення конфліктів, набути ресурсу для руху вперед.

Фото: facebook.com/Kidsofua

Залежно від стану дитини і її потреб, початкова програма триває до 10 занять, а загальна програма — до 6 місяців. На заняттях  у форматі позашкільної освіти діти грають в настільні ігри, беруть участь у творчих майстер-класах та лекціях. Окремо працюють психологи: індивідуально та у групах.  

За літо 2022 року програму «СвіТИ» пройшли понад сто підлітків. 

«Ми побачили, що у наш нестабільний час родинам переселенців було важливо мати щось стале. Діти, коли приїжджали у нові міста, не розуміли, чи повернуться вони коли-небудь додому. Чи взагалі буде куди повертатись. У нас вони фактично знаходили нову сім’ю, нових друзів, підтримку та ресурс. Тому ми з командою вирішили не зупинятись і орендували приміщення для Центру психосоціальної підтримки підлітків», — розповідає Артем.

Перший центр почав працювати у Львові у вересні 2022 року. У квітні 2023 року такі простори з’явились у Черкасах та Хмельницькому. У січні 2024 року — в Житомирі. Їх щотижня відвідує сто підлітків, а їх батьки приходять туди на групи взаємопідтримки. 

Фото: facebook.com/Kidsofua

«У договорі з родиною ми прописуємо, що 6 місяців — це час, коли сім’я може проходити в центр, але ми за собою залишаємо можливість продовжити цей термін, якщо цього потребують батьки та дитина», — розповідає Артем.

В центрах не вивчають математику чи фізику. Натомість пропонують дітям заняття з акторської майстерності, англійської мови, спортивні ігри, тренінги з профорієнтації, фінансової грамотності, розв’язання конфліктів, самопрезентацію, сексологія — усе те, що цікавить підлітків. 

«Ми проводимо екскурсії, тренінги, майстер-класи в офісах топових компаній України, там же діти можуть пройти стажування. Фактично вибираємо сфери життя, які можуть цікавити підлітків і даємо їм можливість вже в цьому віці отримати досвід і фактично визначитись у якій сфері далі розвиватись, куди вступати вчитись», — розповідає Артем.  

Шлях до себе 

«Кемпи в містах — це дуже класно. Але було б добре вивезти дітей взагалі з міста. Щоб вони хоч якийсь час не чули повітряних тривог», — розповідає Артем про ідею літнього табору для вихованців центрів. Він з командою знайшов таке тихе місце у селі Дземброня, Івано-Франківської області, Верховинського району. І за два роки там побувало 200 дітей. 

Артем впевнений, що їх літні табори у Карпатах повертають дітям смак до життя. Таборування, рафтинг, прогулянки горами, вивчення місцевої культури, загартовування холодною водою, різноманітні активні ігри та групові рефлексії наприкінці дня — створюють певну командну динаміку і наповнюють ресурсом.     

«Приблизно 80% дітей вперше бачать та підкорюють гори. Коли вони стоять на вершині та роздивляються усю красу природи навколо, вдихають прозоре повітря — зовсім інакше відчувають себе. Сповнюються життям», — ділиться Артем.  

Він пригадує випадок, коли у літній табір приїхав хлопець, який мав дуже пригнічений, навіть суїцидальний настрій. Артем з ним спілкувався, намагався підтримувати. 

Якось діти гуртом пішли у гори й дорогою їм зустрівся водоспад. Той хлопець як був, прямо в одязі — зайшов під воду.

«Я бачу, як змінюється його обличчя, як він розслабляється і він стає більш спокійними. Було таке враження, що водоспад змив з нього все те, що дуже сильно його турбувало, — ділиться Артем, — Коли він вийшов, то сказав на, що “зробив нарешті те, що я дуже сильно хотів”. І потім усі 5000 метрів сходження хлюпав водою у кросівках, поки вони не підсохли».

Артем додав, що ввечері на спільному колі їм з психологами вдалось органічно обговорити цей досвід та «підсвітити» важливість хлопця — його підтримали та дали можливість поділитись емоціями.  

«Після повернення нам дзвонила мама підлітка. Дуже дякувала за поїздку і розповідала як змінився її син. Що він почав цікавитись чимось новим, став більш життєрадісним. Наче ожив», — розповідає Артем. 

Фото: facebook.com/Kidsofua

Згідно з опитуванням психологів організації, близько 97% дітей відчувають позитивний ефект від програми «СвіТИ» та занять у центрах Kids of Ukraine.  

«Плануємо науково дослідити вплив психосоціальної підтримки на стан дитини, яка пережила травматичний досвід. Зараз обговорюємо з фаховими інститутами та збираємо певну інформацію. Було б корисно поділитися напрацюваннями з іншими організаціями», — розповідає Артем. 

Плани та мрії 

Артем мріє побудувати свій центр психосоціальної підтримки для дітей в Карпатах, який працював би цілий рік. Це місце, куди могли б приїжджати молоді люди для відпочинку, розвитку та навчання. 

«Ми плануємо масштабування програми, і зараз багато робимо для того, щоб це все відбулося. У нас є план відкрити шість нових центрів в наступні три роки», — ділиться Артем. 

У більш масштабних планах команди Kids of Ukraine — відкрити центри розвитку для дітей в усіх районних центрах, де це потрібно, де буде працювати програма  «СвіТИ». 

«Робота з дітьми — це наша інвестиція в майбутнє. Ми хочемо жити в Україні та хочемо створити краще якісніше. Я розумію, що дорослих людей вже не зміниш, тому і варто  вкладати в дітей зараз, тоді ми будемо бачити зміни в майбутньому», — розповідає Артем.

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Підписатися
Піднятися вгору