Українська мережа за права дитини: підготовка опікунів, 600 євро за повернення та Міжнародна коаліція

Дата публікації:

Про роботу «Українська мережа за права дитини» написали у «Книзі пам’яті».

«Книга пам’яті» – це збірка історій свідків та жертв російських воєнних злочинів, які сталися в Україні під час російського повномасштабного вторгнення, починаючи з 24 лютого 2022 року: депортації українців, вбивство мирних жителів, затримання та тортури полонених і військовослужбовців, виявлення масових захоронень в регіонах, які були звільнені від російської окупації, викрадення, обстріли будівель та об’єктів інфраструктури, масовані російські ракетні удари тощо.

Ці воєнні історії, які перед вами, представляють детальний огляд випадків, від контекстуалізації, задокументованих подій, свідчень до їх обробки. Ці випадки вказують на складність, послідовність і поширеність #RussianWarCrimes, злочинів проти людяності та порушень прав людини, які мали місце в Україні під час #RussiaUkraineWar.

***

Дар’я Касьянова працює з дітьми-сиротами й дітьми, позбавленими батьківського піклування, вже понад 10 років. У 2014 році вона сама була змушена полишити рідний Донецьк через російську агресію. Зараз Дар’я – програмна директорка благодійної організації «СОС Дитячі Містечка Україна». Організація, разом із 32-ма іншими, входить в Українську мережу за права дитини (УМПД), де Дар’я також є головою правління, і представляє це об’єднання в Координаційному штабі з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану при Кабінеті міністрів України. У травні 2023 року УМПД запустила проєкт «ШЛЯХ ДОДОМУ» у партнерстві з міжнародною гуманітарною організацією Save the Children in Ukraine.

Дар’я каже, що простих випадків повернення немає. Кожне – індивідуальна історія, яка вимагає чималих зусиль і може зірватися будь-якої миті. Коли батьки чи опікуни (іншими словами – законні представники дитини) звертаються до організації, та починає шукати дані про місце перебування дитини та готувати заявників до виїзду.

Однією з найпоширеніших проблем є те, що люди не мають фінансів, щоби здійснити довгу подорож через європейські країни у Росію. Багато з цих них перебували в окупації чи вимушено покинули прифронтові території, втративши все своє майно. Тому всі витрати до старту проєкту «ШЛЯХ ДОДОМУ» брала на себе «СОС Дитячі Містечка Україна».

«В середньому бюджет одного повернення складає близько 600 євро, проте це залежить від випадку. Окрім фінансових викликів, є також бюрократичні, подолати які допомагають державні органи», – каже Дар’я.

Після перших успіхів з Дар’єю сконтактувала міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук і запропонувала допомогу. Йшлося передусім про пришвидшене виготовлення закордонних паспортів чи інших необхідних документів, на що «СОС Дитячі Містечка Україна» вплинути не могли. На прифронтових територіях державні органи працювали у вкрай складних умовах, тому пришвидшене надання адміністративних послуг дозволило не чекати на папери місяцями. Партнерська нотаріальна контора у Києві безплатно засвідчувала документи та їхній переклад на російську мову.

Наступний етап – прорахування складної логістики через Білорусь чи країни Балтії. Законних представників ретельно готують до поїздки і під час всього маршруту тримають з ними контакт.

Дар’я Касьянова. Фото з особистого архівуДар’я Касьянова. Фото з особистого архіву

«СОС Дитячі Містечка Україна» взялися за це питання майже з самого початку повномасштабного вторгнення. У жовтні 2022 року їм вдалося повернути додому групу з 37 дітей, яких вивезли до Росії під час окупації Вовчанського району на Харківщині. Проте такі масштаби операції стали причиною багатогодинних допитів батьків та опікунів російськими спеціальними органами, тому організація вирішила далі працювати з кожним випадком індивідуально.

Перед поїздкою по дитину опікун вимушений звернутися до офіційної структури Уповноваженої при президентові РФ з прав дитини Львової-Бєлової, щоби справа була результативною. Були випадки, коли люди їхали без звернень, проте їм часто відмовляли у поверненні дитини. Втім навіть попереднє погодження документів не означає, що все пройде безпроблемно. Дар’я описує випадок 14-річного хлопця, якого віддали сестрі, проте на кордоні Росії та України виявилось, що підлітку вже виготовили російський паспорт, про що хлопець навіть не знав, і російські митники відмовились пропускати сім’ю з українськими документами. Довелось виготовляти нові, згідно з російським законодавством. Росіяни масово нав’язують своє громадянство українським підліткам після указу Володимира Путіна, виданого у травні 2022 року, тож така ситуація не є поодинокою. Взагалі, за словами Дар’ї, росіяни можуть причепитися до будь-якої дрібниці. Наприклад, одного разу їм не сподобалось татуювання у жінки на спині. Її просто депортували, і тепер вона не може забрати дитину.

Трапляються випадки, коли батьки дитини загинули, і до організації звертаються колишні сусіди або й депортовані діти персонально.

Після повернення «СОС Дитячі Містечка Україна» продовжують супроводжувати дітей з огляду на їхні потреби. Чимало повернених потребують психологічної допомоги. Вони також мають проблеми з навчанням, бо пропустили багато матеріалу, тому для них наймають репетиторів. Допомагають і з базовими речами, такими як одяг та взуття. Особливо вразливими є діти, в яких немає батьків та інших родичів, які б могли про них подбати.

До початку проєкту «ШЛЯХ ДОДОМУ», «СОС Дитячі Містечка Україна» разом з Мінреінтеграції повернули 84 дитини. Допомогти організації можна за посиланням.

У 2023 році дітей додому повертала «Українська мережа за права дитини» у співпраці з Мінреінтеграції за підтримки Міжнародної гуманітарної організації Save the Children in Ukraine та доброчинців з усього світу – в межах проєктів «ШЛЯХ ДОДОМУ» і «ДІТИ UA: МІСІЯ – ПОВЕРНЕННЯ».

Станом на 12 січня 2024 року спільними зусиллями вдалося повернути/возз’єднати із сім’ями 143 дитини.

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Піднятися вгору