Червень
2023

ПРОЄКТ «ШЛЯХ ДОДОМУ»

 Українська мережа за права дитини в партнерстві з Міжнародною гуманітарною організацією Save the Children in Ukraine реалізує проєкт «ШЛЯХ ДОДОМУ», спрямований на пошук і повернення дітей, переміщених у рф або на непідконтрольні уряду України території, а також на возз’єднання сімей, діти з яких опинилися в окупації без батьків.

Мета: 

В межах цього проєкту УМПД шукатиме дітей, переміщених в рф або на непідконтрольні уряду України території, допомагатиме їм повернутися на територію вільної України, а також підтримуватиме родини цих дітей через підготовку сімей до возз’єднання та подальшу підтримку возз’єднаних сімей.

Завдання проєкту:

— розшукати й повернути додому якнайбільше українських дітей, переміщених у рф або на непідконтрольні уряду України території, а також вивезти на територію вільної України дітей, які опинилися в окупації без батьків;

— створити ефективний й максимально безпечний алгоритм повернення/вивезення дітей;

— підготувати батьків/відповідальних дорослих до возз’єднання з дітьми, надалі підтримувати возз’єднані родини шляхом роботи з ними соціальних працівників, фахівців соціальної роботи, кейс-менеджерів, психологів.

— розробити та реалізувати комунікаційну кампанію «Дитину повернути додому не страшно»;

— забезпечити належне виконання Політики захисту дітей та дорослих SCI (CSG, PSEA, боротьби з домаганнями).

Тривалість проєкту: 

15 травня – 15 листопада 2023 року.

Територія впровадження: 

Харківська, Донецька, Луганська, Херсонська та Запорізька області, за потреби кількість регіонів може бути розширена. 

Результати першої фази проєкту з 15 травня по 15 листопада 2023:

В межах реалізації проєкту «ШЛЯХ ДОДОМУ» з 15 травня по 15 листопада 2023 року надходили звернення щодо повернення 93 дітей.

Станом на 14.11.2023 вдалося повернути 45 дітей (23 хлопчики та 22 дівчинки).

6 дітей повернуті з території російської федерації,

26 дітей повернуті з ТОТ Херсонської обл., 8 дітей – з ТОТ Луганської обл., 5 дітей – з ТОТ Донецької обл.,

26 дітей мають біологічних батьків,

19 дітей – сироти/позбавлені батьківського піклування.

Всі діти повернуті законним представникам.

Які категорії дітей повертає УМПД?

 • діти на окупованих територіях/Росії, чиї батьки загинули або потрапили в полон під час спроб евакуюватися.
 • діти, які перебували в закладах на початку повномасштабної війни та були відправлені до Криму, інших територій, окупованих у 2014 році, а потім – частина з них – на територію рф;
 • діти-сироти або напівсироти, які на початку повномасштабної війни були студентами професійних училищ в містах, дуже швидко окупованих після 24 лютого 2022 року;
 • діти, яких з метою безпеки відправили до родичів на початку повномасштабної війни;
 • особлива категорія дітей, батьки яких є військовослужбовцями або працюють в державних структурах.

З якими проблемами стикається команда УМПД, повертаючи депортованих і незаконно переміщених дітей додому?

У процесі повернення:

 • ЧАС – чи не найстрашніша зброя Росія. Кожен новий день віддаляє нас можливість повернути дитину – росіяни змінюють ідентичність українських дітей.
 • Допити і психологічні знущання на кордоні російськими спецслужбами.
 • Російська сторона завжди просить додатково документи для батьків або законних представників, які їдуть забрати дитину, а це велика відстань і час надати ці документи.
 • Зміни на маршруті повернення, пов’язані зі змінами місця перебування дитини та іншими обставинами.

Після повернення в Україну:

 • Діти та їхні батьки не мають, де жити, бо їхні домівки або на ТОТ, або знищені;
 • Є діти, яким немає куди повертатися: їхні рідні або загинули, або перебувають на інших окупованих територіях. На рівні держави і громад потрібно подбати, щоб ці діти знайшли нові сім’ї, забезпечити їм довгострокову психосоціальну підтримку.
 • Реабілітація та психологічна допомога є першочерговими заходами з точки зору довгострокової підтримки повернених дітей та їх сімей;
 • Поки діти були в окупації чи в Росії, вони пропустили багато уроків, тому їм потрібна допомога в навчанні – репетитори, вступ до навчальних закладів абощо.

ВАЖЛИВО! Супровід після повернення дітей такий же важливий як і саме повернення, але через нерозвинутість системи соціальних послуг країна неспроможна надавати його в повному об’ємі, тому УМПД самостійно надає цей довготривалий супровід  дітям, яких повертає.

Робота УМПД після повернення:

 • робота психолога та кейс-менеджера з дитиною та її родиною;
 • здійснюється оцінка потреб та ведеться випадок (кейс-менеджмент);
 • організація та видача гуманітарної допомоги;
 • супровід під час відновлення та виготовлення документів, оформлення пільг та виплат;
 • здійснення перенаправлення за необхідності;

Які ще послуги необхідні сімʼям і дітям після повернення:

 • послуга соціальної адаптації;
 • фізична та психологічна реабілітація: тимчасове житло (3-6 місяців), де працюють фахівці з сім’ями, які б могли надати реабілітаційні заходи, можливість пропрацювати травму переміщення, адаптація в новому середовищі та умов проживання;
 • грошове забезпечення (готівкове) до моменту отримання виплат ВПО для закупівлі харчування та речей першої потреби;
 • закупка ноутбуків, планшетів для навчання (шкільне обладнання);
 • медичне обстеження та лікування за необхідності.

Інформаційними партнерами кампанії «Дитину повернути додому не страшно» стали 5 провідних медіа України, які опублікувати на своїх вебшпальтах 10 історій повернення дитини/возз’єднання родини:

«УП.Життя»:

“Все, твоєї доньки немає”. Як 24-річна українка не повірила цим словам, розшукала і повернула маленьку донечку з окупації

“Ми падали на бетонну підлогу головою і спиною”: історія виживання і порятунку 17-річного напівсироти з Маріуполя

Незаконно вивезла рідна тітка: історія доньки військової, яку вдалося повернути з Росії

NV:

«Я весь час боялася, щоб у мене не забрали донечку». Як мамі вдалося вивезти немовля з непідконтрольної території України

«Я допомагав бабусі, щоб вона не померла». Історія 12-річного Сашка, який ледь не загинув в окупації

Сайт «Громадського радіо»:

«Це ж рідна кров»: як дніпрянка перетнула кілька європейських країн, аби повернути з окупації брата по татові

«План втечі з Росії»: історія 16-річної Валерії, яку батько не відпускав до матері в Україну

«Дзеркало тижня»:

ПОЗА ТЕРИТОРІЄЮ НЕСВОБОДИ. ІСТОРІЯ ОДНОГО ПОВЕРНЕННЯ

«ІНОДІ ЗДАВАЛОСЯ МАЙЖЕ НЕРЕАЛЬНИМ, ЩО ВСЕ ЦЕ ЗАКІНЧИТЬСЯ УСПІШНО». ІСТОРІЯ ПОВЕРНЕННЯ З РОСІЇ 37 ДІТЕЙ ІЗ ХАРКІВЩИНИ

«Лівий берег»:

«Увірвалися російські солдати і забрали бабусю на підвал», – 12-річний Віктор про те, як пережив півторарічну розлуку з мамою

Напрацювання у проєкті:

 • Мінреінтеграції спільно з Українською мережею за права дитини, СОС Дитячі Містечка, Медійною ініціативою за права людини, експерткою з прав дитини Людмилою Волинець та Save the Children in Ukraine розробили проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку взаємодії місцевих та центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національного інформаційного бюро, неурядових організацій з питань повернення депортованих/примусово переміщених дітей, дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування під час та внаслідок збройної агресії російської федерації проти України».
 • УМПД спільно з Save the Children in Ukraine розробили «Алгоритм розшуку та возз’єднання депортованих або примусово переміщених дітей з сім’ями або законними представниками».

Результати другої фази проєкту з 1 лютого по 30 квітня 2024:

В межах комунікаційної кампанії «Дитину повернути додому не страшно» ми залучаємо обласні військові адміністрації до інформування мешканців своїх громад: що робити людям, чиїх дітей викрали росіяни, для їх повернення додому.

Вся Україна в телемарафоні «Єдині новини» бачить вироблений нами соціальний ролик, аби якомога більше людей дізналися про можливість повернення своїх дітей додому.

Кожному з етапів повернення ми присвятили радіопроєкт «Шлях додому: Як повернути дитину з депортації».

За цей період проєкту ми змогли записати з перших уст ще 8 історій повернення: далеко не всі люди, які повернули своїх дітей, готові говорити на загал, що сталося з ними. Адже пережитий досвід надто болісний, травматичний. Крім того, з міркувань безпеки не всі інтерв’ю стануть публікаціями.

«Лівий берег»:

«Здавалося, що я дуже довго не побачу своїх донечок. Та чудо нарешті сталося»

«Дзеркало тижня»:

«БАБУСЮ, ГЛЯНЬ, УКРАЇНСЬКИЙ ПРАПОР!» ІСТОРІЯ ОДНОГО ПОВЕРНЕННЯ

Сайт «Громадського радіо»:

«Мій тато репетирував роль «валянка» перед дзеркалом, щоб вивезти онуку з окупації»

“Проросійсько налаштовані односельці знущалися з моєї сестри-школярки через її позицію”

УП. Життя

Якщо дитина не була в Росії, то вона недостатньо постраждала?”: чому так складно повертати дітей з окупації

Тож завдання фахівців – захистити права кожної поверненої дитини, забезпечити її потреби і найкращі інтереси. Зокрема, донести до всіх дорослих, як етично комунікувати з такими дітьми, в який спосіб висвітлювати історію дитини і при цьому не завдавати їй ретравматизації.

Реалізація проєкту «ШЛЯХ ДОДОМУ» допомогла УМПД разом з експертами Офіс омбудсмана України та партнерських громадських організацій розробити рекомендації «Етика взаємодії з дітьми, які постраждали внаслідок депортації та/або примусового переміщення» .

Загальні результати проєкту у короткій інфографіці:

***

«Українська мережа за права дитини» реалізує проєкт «ШЛЯХ ДОДОМУ», який здійснюється у партнерстві з Save the Children in Ukraine, спрямований на пошук та повернення додому дітей, примусово переміщених у рф або на тимчасово окуповані території України. Його частиною є

Нашими партнерами є: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Офіс Омбудсмана України, Благодійний фонд EDUKIDS, Медійна ініціатива за права людини.

Кожній небайдужій людині під силу допомогти нам у справі повернення дітей додому, яка потребує і потребуватиме чималих ресурсів. Будь ласка, тисніть кнопку ПІДТРИМАТИ НАС і зробіть свій посильний внесок.

Донор проекту:
Проект у роботі
ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Піднятися вгору