Дата публікації:

Муніципальна няня – хто може скористатись послугою

В Україні вже п’ять років працює соціальна послуга «Муніципальна няня». Молоді батьки з дітьми до трьох років можуть отримати кошти, щоб найняти няню для малюка. Як та хто може скористатися цією соціальною допомогою дізнавалась ГС «Українська мережа за права дитини» спеціально для 4mama.   

Хто взагалі ця «муніципальна няня»?  

Це звичайна няня, яка працює офіційно – декларує доходи та оплачує податки. Вона може бути оформленою як: 

 • фізична особа підприємець (ФОП), вказавши у класифікатору виду економічної діяльності (КВЕД) 97.00 та 88.91. Але така няня може оформити догляд одночасно за трьома дітьми. Виняток – догляд  за дітьми з багатодітної сім’ї. 
 • юридична особа (КВЕД 78.2, 85.10) – няням вже офіційно може доглядати одночасно за 10 дітьми і робити це дозволяють за адресою, визначеною муніципальною нянею.

«Шукати няню, яка має ФОП можна через агенцію з підбору нянь. Або це може бути однією з умов працевлаштування няні у сім’ю. Тоді буде доцільно запропонувати часткову компенсацію витрат на податки, сплативши, наприклад, ЄСВ (єдиний соціальний внесок). Це не обов’язково, але може мотивувати няню», – розповідає Росалінда Фещук, няня та приватна підприємиця, засновниця сервісу підбору нянь.

До слова, відкрити ФОП чи юридичну особу можна віддалено на порталі ДІЯ. 

Хто може оформити послугу муніципальної няні? 

З 2023 року ця соціальна послуга спрямована на підтримку батьків та опікунів, які самі мають інвалідність I чи II групи, або мають дитину з інвалідністю чи тяжкими захворюваннями. Або якщо їх дитині до трьох років і вона потребує додаткового догляду. 

«Раніше послугою могли скористатися батьки, які виховують двох або більше дітей і мають дитину до 3 років. З 1 січня 2023 року цю послугу можуть отримувати  тільки батьки дітей з інвалідністю, важкохворих дітей з онкологічними хворобами. Або якщо діти отримали травму, чи діти до трьох років, у яких батьки мають першу чи другу групу інвалідності», – розповідає Валентина Фоменко, фахівчиня з соціальної роботи ГО «Соціальна Синергія».

Згідно з  Постановою  Кабінету Міністрів №68 підставою для оформлення послуги «муніципальна няня» може бути:

 • інвалідність дитини;  
 • тяжкі перинатальні ураження нервової системи; 
 • тяжкі вроджені вади розвитку;
 • рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання; 
 • дитячий церебральний параліч; 
 • тяжкі психічні розлади; 
 • цукровий діабет I типу (інсулінозалежний); 
 • гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня;
 • тяжка травма; 
 • дитина, яка потребує трансплантації органа; 
 • потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність.

Також право на отримання компенсації послуги няні мають іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах проживають на території України та уклали договір з муніципальною нянею.

Наразі не можуть оформити муніципальну няню: 

 • батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, та прийомні батьки (вони вже отримують грошову допомогу від держави); 
 • батьки дітей, старших за 3 роки; 
 • батьки двох і більше дітей до трьох років (зміни у Постанові  Кабінету Міністрів №68 від 30 грудня 2022 року зазначені у зміні до).

«За послугою муніципальної няні до мене зверталась мама новонародженої трійні. Діти народились недоношеними та довгий час лежали у лікарні. Але з них одна дитина була повністю здорова. Можливо тому компенсацію погодили лише на двох дітей, які мали порушення розвитку через передчасні пологи», – розповідає Росалінда Фещук.     

Як працює послуга? 

Батьки мають самі знайти муніципальну няню, оформити з нею договір та віднести документи у найближче управління з питань соціального захисту населення (УСЗН). Держава може компенсувати роботу няні не більше ніж 165 годин на місяць. 

Розмір компенсації становить максимум два прожиткових мінімуми на дітей віком до шести років – сьогодні це 6 700 гривень. Але сума не має перевищувати вартість послуги, що сплатили батьки. Тобто, якщо батьки сплатили 5 500 гривень няні, їм мають компенсувати саме цю суму. 

«Під час карантину ми розповіли у соціальних мережах про можливості муніципальної няні і одна з мам захотіла оформити цю послугу. Тоді сума була значно меншою – 
2 272 гривень. Цих грошей не вистачало на цілий місяць роботи няні, але компенсація точно підтримує родину, – розповідає Росалінда Фещук, – Загалом, ми працювали з цієї послугою понад рік, до початку повномасштабного вторгнення»  

Тобто, оплачують роботу няні спершу батьки. А держава вже компенсує їм частину грошей на основі акту виконаних робіт, де зазначений графік та сума витрачених грошей. Цей документ має надавати батькам муніципальна няня наприкінці місяця, його передають фахівцю УСЗН.   

«В акті ми вказували графік догляду за дитиною та скільки нам заплатили батьки за послугу. Виходило близько 100 гривень за годину. Це середня вартість на послуги по догляду за дітьми в Києві. Але може бути й менше, в залежності від задач та досвіду няні», – зазначає Росалінда Фещук. 

Які документи потрібно принести в УСЗН для оформлення послуги? 

Перший документ – це договір з нянею. В ньому необхідно зазначити:

 • назву послуги, її обсяг із зазначенням заходів;
 • інформацію про дітей, за якими няня буде здійснювати  догляд;
 • інформацію про особу, яка здійснює догляд за дітьми;
 • умови та строк надання послуги;
 • сума винагороди за послуги;
 • періодичність оплати праці;
 • відповідальність сторін;
 • місце проживання заявника послуги;
 • місце проживання муніципальної няні (для фізичних осіб – підприємців) чи місцеперебування муніципальної няні (для юридичних осіб).

«На кожну дитину потрібно підписувати окремий договір. Також графік догляду за дитиною не має співпадати. Наприклад, коли я доглядала за близнюками, то з 9:00 до 14:00 я вказувала одну дитину, а з 15:00 до 19:00 – іншу”, – додає Росалінда Фещук.

Після підписання договору у батьків є місяць, аби звернутися до управління з питань соціального захисту населення за місцем проживання. Їх контакти можна дізнатись на сайті місцевої ради або районних адміністрацій. Крім договору з нянею, потрібно буде надати пакет документів.

Від одного з батьків:

 • паспорт – оригінал та копію з даними про прізвище, ім’я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації;
 • ідентифікаційний код – копію та оригінал; 
 • заяву про надання компенсації послуги «муніципальна няня» – її зразок надають у відділенні УСЗН; 
 • заяву про перерахування коштів для компенсації послуги «муніципальна няня» із зазначенням рахунка в установі банку – зразок заяви також є у відділенні УСЗН).

Документи дитини: 

 • свідоцтво про народження дитини – копію та оригінал.
  Якщо дитина народилась за кордоном можна надати копію документа про народження з перекладом на українську, що видали компетентні органи. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально;
 • опікуни надають рішення про встановлення опіки – копію та оригінал; 
 • іноземці та особи без громадянства – документ, що посвідчує проживання на території України;
 • довідки про захворювання дитини (перелік дивіться у другому пункті вище);
 • медичний висновок лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю);
 • довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю).

Інші документи:

 • договір, укладений з нянею – копію та оригінал;
 • документи, що підтверджують оплату послуг няні: чеки, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка тощо. 

Цей перелік документів можна надати й в електроному вигляді. Запит розглядають 10 робочих днів. Потім фахівці УСЗН мають погодити виплати або відмовити у них.  Про це рішення повідомляють упродовж трьох робочих днів після його ухвалення.

Причиною відмови може стати неповний перелік документів. Тоді у батьків буде ще п’ять днів аби донести потрібні довідки. 

«До повномасштабного вторгнення я мешкала у Сіверську, Донецької області, працювала у соціальній службі. Це маленьке містечко – проживало близько 11 тисяч людей. Послугою муніципальної няні у нашому місті мало хто користувався, більшість не хотіли брати на себе відповідальність, коли чули, що потрібно відкривати ФОП, підписувати договір, – розповідає Валентина Фоменко, – Але була одна бабуся, яку ми оформили як муніципальну няню. Вона доглядала за онукою, коли мамі треба було терміново виходити на роботу.  Вона була дуже задоволена цією послугою. Для них це був непоганий варіант, бо бабуся була на роботі, отримувала зарплату та у неї накопичувався трудовий стаж. Їй якраз було потрібно ще кілька років до пенсії»  

Коли можуть припинити відшкодовувати кошти за послуги муніципальної няні?

Однією з причин припинення виплат може бути переїзд сім’ї та розірвання договору з нянею. 

«У лютому 2022 року виїхала до Німеччини  одна з родин, де я працювала як муніципальна няня. Послугу ми з ними не поновлювали», – розповідає Росалінда Фещук. 

Також якщо акт про надану послугу нададуть пізніше 5 числа – компенсацію за попередній місяць не виплатять. 

Більше дізнатись про послугу муніципальна няня можна: 

Читайте також про послугу раннього втручання для дітей від народження до 4 років. У першій частині – про переваги та що входить, а у другій частині про те де та як отримати цю соціальну послугу. 

Матеріал підготовлено ГС «Українська мережа за права дитини» для сайту 4mama.ua за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Піднятися вгору