Дата публікації:

«Найбільша нагорода – бачити, що допомога стала зайвою», — Юлія Конотопцева, БО «БФ “Глобаль2000 дітям України”»

У 2025 році до громадської спілки «Українська мережа за права дитини» (УМПД) долучилась благодійна організація «Благодійний фонд “Глобаль2000 дітям України”», що має австрійське коріння.

Офіційно організація була зареєстрована напередодні широкомасштабного вторгнення. А фактично – працює на території Харківської та Луганської областей з середини 90-х. 

Тільки за три останні роки команда організації в різний спосіб допомогла 32 тисячам дітей. Закривали дуже різні потреби. Серед найбільш вартісних – апарат для дівчинки за 200 тисяч гривень.    

Про роботу організації, цікаві надихаючі історії та допомогу родинам УМПД розповіла директорка БО «БФ “Глобаль2000 дітям України”» Юлія Конотопцева. 

Від проблем екології до адресної допомоги дітям 

У 1995 році в Австрії екологічна організація GLOBAL2000 провела благодійну акцію «Діти Чорнобиля», де збирали кошти на лікування українських дітей з онкологічними захворюваннями. Після збору грошей, австрійський волонтер Крістоф Отто приїхав до України, щоб передати допомогу в лікарні. 

У своїй подорожі він відвідав дитячі заклади Харківської та Луганської областей. Австрієць побачив стан тодішньої медицини та умови, в яких перебували діти. Зрозумів, що однією акцією ситуацію не виправити і що потрібно займатись розв’язанням проблеми системно.   

1996 рік, фото Австрійської екологічної організації GLOBAL2000

«З того часу  кількість допомоги тільки збільшувалась. Починали із закупівлі ліків, ремонту лікарень, встановлення систем очищення води та іншої допомоги. Потім почали возити дітей на реабілітацію до Австрії», – розповідає Юлія. 

Згодом сформувались стійкі програми роботи. Але керувати та перевіряти запити, знаходячись за кордоном, стало важко. Тому у 2021 році вирішили зареєструвати благодійну організацію в Україні. 

«Мене спершу запросили як консультантку. Я допомагала з оформленням документів, з залученням юристів. Були певні складнощі навіть з відкриттям рахунку через те, що засновники не резидент», — розповідає Юлія, яка на той час була головою у благодійному фонді «Станція Харків».

Австрійська команда та Юлія, фото БО «БФ“Глобаль2000 дітям України”»

17 листопада 2021 року офіційно зареєстрували благодійну організацію «Благодійний фонд “Глобаль2000 дітям України”», а на початку лютого 2022 року — врешті решт відкрили банківський рахунок. Юлію запросили стати директоркою в організації і вона погодилась. Через декілька тижнів почалось широкомасштабне вторгнення, Харків та інші міста України опинилися під обстрілами. 

Робота в умовах повномасштабної війни 

Навесні 2022 року Юлія із волонтерами займалась питаннями евакуації окремих родин з дітьми з онкологією. Велику підтримку надавали колеги з Австрії, куди евакуювали дитячий інтернат з Сіверськодонецька (ще до повномасштабного вторгнення дітей та персонал перевезли до Львівської області, – прим.ред). 

Команду організації вразила історія іншого закладу – спеціальної школи «Кришталик» в Рубіжному Луганської області. Його австрійська GLOBAL2000 підтримувала останні роки – завдяки коштам благодійників там були проведені усі комунікації (свердловина, автономне опалення, генератори та інше).  

Фото БО «БФ“Глобаль2000 дітям України”»

«У Рубіжному інтернат опинився на лінії зіткнення: попереду були вороги, позаду – наші війська. Частина дітей та персоналу вчасно виїхали, але на момент окупації в закладі були 150 людей: вихованці інтернату, їх батьки і місцеві жителі. Ще до вторгнення ми змогли придбати їм кілька мішків макаронів, що дало можливість протриматися якийсь час. У них була чиста вода, світло, опалення, дуже скромний запас їжі. Без всього цього, вони б не змогли чекати  поки стане більш безпечно. На жаль, місто досі окуповане. Не всім вдалося виїхати за кордон, частина вихованців з родинами залишилися на окупованих територіях», – розповідає Юлія. 

У перші тижні вторгнення в Харкові була гостра потреба у ліках, особливо важкохворих і хронічних хворих. Завдяки коштам організації, Юлія скуповувала різні ліки для дітей. Іноді вдавалось замовити потрібне з інших міст. 

«Був навіть випадок, коли ми не змогли замовити ліки, і просто вивезли родину в Австрію, бо інакше дитина не пережила б все це», – розповідає Юлія.  

Організація продовжувала підтримувати харківські дитячі заклади, які евакуювали на захід України. Купували багато чого – від продуктів до дров на зиму. Також встановлювали системи очищення води та закривали інші потреби.  

До кінця 2022 року О «БФ“Глобаль2000 дітям України”» вдалось повернулась до сталої роботи по напрямках: 

  • Адресна та екстрена допомога
    Із запитом від родини з дітьми працює соціальний консультант, який знайомиться з родиною, виїжджає до них додому. Також допомагає їм оформити потрібні виплати, документи для того, щоб вони ці виплати отримали.

    «Нам важливо, щоб сім’я могла вийти на самозарадність,  щоб самі себе утримували. Є також адресна одноразова допомога. Наприклад, купуємо колісне крісло для дитини з інвалідністю», – розповідає Юлія.  

Фото БО «БФ“Глобаль2000 дітям України”»

  • Забезпечення дитячих медичних закладів.
    Організація працює напряму з персоналом. Закуповує продукти, сплачує обстеження дітей та ліки, що не гарантовані державою.
  • Служба психологічної підтримки (Служба онкопсихологів).
    Організація забезпечує роботу психологів, які працюють у відділенні дитячої онкології однієї з лікарень Харкова. Ці фахівці допомагають дітям проходити весь довгий шлях до одужання. 

Фото БО «БФ“Глобаль2000 дітям України”»

Є також фахівці, які їздять працювати з дітьми у літні табори та на прифронтових територіях, де не працюють садочки та школи. 

«Уявіть: ось хата, де живе сім’я, а за забором заміноване поле, де ходити не можна і там усе обнесено дротом. Немає ніякої інфраструктури для тих дітей», – розповідає Юлія.  

  • Питна вода.
    Є список закладів Харківської області, де вже встановили чи планують обладнати системи очищення води. Ця програма фінансується з бюджету міста Відень. 
  • Реабілітація дітей у Республіці Австрія. 
     З 2022 року у програмі беруть участь дві категорії дітей: онкохворі та діти з СФВ. 

Фото БО «БФ“Глобаль2000 дітям України”»

Підтримка сімейних форм виховання   

У 2022 році благодійна організація «Благодійний фонд “Глобаль2000 дітям України”» змінила фокус допомоги: замість інтернатів перейшли на підтримку дитячих будинків сімейного типу та інших родини сімейних форм виховання (СФВ).  

«До мене звернулась Вікторія Тищенко з “Волонтерів Дорослі-Дітям” (член УМПД – прим. ред) і розповіла про потреби прийомних сімей. Наші головні бенефіціари — це діти, і ми працюємо для них. Все інше для нас — це вже такий вторинний момент. Тобто, якщо дитина в інтернаті, значить, ми повеземо їй ліки в інтернат. Дитина в родині — ну, супер, ще краще, ми повеземо туди», — розповідає Юлія. 

Спершу це були сім’ї, які виїхали з прифронтових та окупованих територій Харківської області. Їм купували продукти та різні речі. Серед родин була одна мама-вихователька з Куп’янська. Місто тимчасово захопили 27 лютого.  

«Жінка змогла вивезти своїх підопічних і ще декількох дітей, які втратили батьків та були у лікарні. Фактично врятувала їх усіх. Потім ми допомагали їй оформити документи, підтримували, чим могли. Возили їх в позаминулому році на реабілітацію до Австрії. Складна доволі й психологічна ситуація, і у мами, і у дітей. Вони пережили жахливі події», – розповідає Юлія. 

Фото БО «БФ“Глобаль2000 дітям України”»

На жаль, ресурси в організації були обмежені й не усі потреби родин змогли закрити. Тому Юлія спільно з Вікторією написали заявку на грантовий конкурс від Уряду Великобританії в Україні. Завдяки цій ініціативі вони згуртували родини сімейних форм виховання Харківської області та надали їм матеріальну допомогу.  

«За десять місяців ми зібрали десь 90 ДБСТ, плюс опікунські родини, патронатні родини — всього 150 сімей у нас було в базі. З ними ми створили чат для спілкування й обміну новинами. Він працює й досі, там вже 425 учасників», –  розповідає Юлія.

Дві організації у співпраці почали роботу з цими сім’ями: їздили до них, дивилися, як живуть люди, спеціалісти склали список потреб сімей, чого їм бракує. Перелік потреб був досить різноманітний: від пральної машини й планшету дітям для занять, до оплати занять з логопедом і дефектологом. 

«Виявилося, що є класні ДБСТ з чудовими батьками-вихователями, і для того, щоб взяти ще дитину, їм не вистачає просто ліжка і стола для цієї дитини. І ми активно закуповували все для того, щоб посилити потенціал цих родин і ще більше дітей могли жити в сім’ях», — розповідає Юлія.

Меблі купували й для опікунських сімей. Юлія розповідає про бабусю, яка прийняла онуків 6-ти та 8-ми років. Хлопчик та дівчинка були свідками загибелі батьків. Схожа доля трапилась і з іншою родиною ромів – двох дітей забрав до себе дядько.

«У тій ромській сім’ї й власних дітей було багато, але вони не залишили дітей самих. Не було взагалі спальних місць. Діти вкладались по троє та по четверо в одному ліжку. Ми їм теж так само допомагали – облаштуванням місця для дітей. Аби діти залишилися в родині, а не потрапили в інституційний заклад», – розповідає Юлія.

Фото дітей, що живуть у селі, де через дорогу від них заміноване поле. Джерело: БО «БФ“Глобаль2000 дітям України”»

В межах проєкту «Родина для дітей війни — допомога дитячим будинкам сімейного типу та прийомним родинам» планували влаштувати до сімей 20 дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування. А вдалось у п’ять разів більше — понад 136. 

«Процес закрутився, батьки почали активно долучатись до нашого чату. Виявилось, що було багато сімей, які не брали дітей, бо боялися, що залишиться сам на сам з усіма проблемами. Думали, що ніхто їм не зможе допомогти. А тут вони побачили ком’юніті, де спілкуються і де допомагають не тільки словами», — розповідає Юлія.

Навіть після завершення проєкту в організації продовжують підтримувати ці сім’ї, коли є запити. Їх передають волонтери та БО «Благодійний фонд “Волонтери: Дорослі-дітям”», де системно працюють з родинами СФВ Харківської області. 

Також дітей з ДБСТ та прийомних сімей долучатись до літньої програми реабілітації. Не полишають і тих дітей, які поки не мають статусу та перебувають у лікарні.  

«Ось таким чином ми повністю перейшли на роботу з дітьми, які влаштовані в сімейній формі виховання. Є хороші, щасливі історії, є не дуже, але мені здається, цей шлях найбільш правильний», — розповідає Юлія. 

Історії, що надихають команду

У різних проєктах БО «БФ “Глобаль2000 дітям України”» залучено близько 20 людей. Частина з них є волонтерами чи надають окремі послуги. Але не усі контактують з дітьми напряму. Проте було декілька випадків, що змусили усіх об’єднатись та які надихнули кожного члена команди. 

«Партнери з Великобританії запропонували надіслати нам іграшки – 10 тисяч кролів. Звісно, це велика кількість. Але ми подумали: “Чому б і ні, у нас же купа партнерів!”. Погодились і вже розписали кому їх роздамо, – розповідає Юлія, – Але приїхало “трохи більше” – 41 тисяча. Ми жартували, що кролі дорогою розмножувались».

Юлія розповідає, що на «цих кролів працювали всі». До Харкова приїхала ціла фура коробок з іграшками. Їх треба було розвантажити, десь зберігати та комусь передавати.  

Фото БО «БФ“Глобаль2000 дітям України”»

«В певний момент ми ненавиділи кролів, ненавиділи всіх навколо. Але усе змінилось, коли нам надіслали перші фото дітей. Розповіли, що вони просто пищать від радості, коли цих кролів їм дають. Ми виставляли ці світлини в робочий чат. Щоб колеги бачили очі дітей, їх щастя. Розуміли, кому ми усі допомагаємо», — розповідає Юлія. 

Врешті решт, усі кролі отримали нових власників. Юлія впевнена, що в області не було жодної дитини, яка б не отримала іграшку. А для команди Глобаль2000 дітям України вони стали «терапевтичними кролями».  

Фото БО «БФ“Глобаль2000 дітям України”»

«Так само ми раділи, коли колеги з Австрії запропонували здійснити дитячі мрії до Різдва. Ми зібрали в анкетах список бажань дітей в лікарні й виявилось, що багато людей навколо реально хочуть їх втілити», — розповідає Юлія.  

Хтось з австрійських колег просто скидав гроші, хтось купував подарунки. З Lego передали п’ять конструкторів, а інша компанія вирішила купити найдорожчі VR-окуляри хлопцеві. Більшість подарунків їхало з-за кордону і тому дехто з дітей отримав їх у лютому. 

«Нас надихає, коли ми допомагаємо і бачимо результат. Особливо, коли закривається кейс. Тобто, коли цій дитині, або цій родині вже нічого не потрібно. Вони самі справляються, вони самі можуть і в них все чудово. Оце найкраще для нас усіх», – розповідає Юлія.

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Підписатися
Піднятися вгору