«Шлях до повернення дитини може займати від двох тижнів до двох місяців», – Дар’я Касьянова

Дата публікації:

«Шлях до повернення дитини може займати від двох тижнів до двох місяців, але це того варто», – про це в етері «Громадського радіо» сказала Дар’я Касьянова – голова правління «Української мережі за права дитини» (УМПД), програмна директорка благодійної організації «СОС Дитячі Містечка Україна»

«Починаючи з травня УМПД разом з Save the Children in Ukraine реалізує проєкт «ШЛЯХ ДОДОМУ», спрямований на пошук і повернення українських дітей додому. Це діти, які були незаконно переміщені на тимчасово окуповані території (ТОТ), депортовані в росію. І на сьогодні ми повернули вже 17 дітей – якраз зранку приїхало додому ще дві дитини.

Думаю, кожен розуміє, що такого досвіду Україна не мала, і кожен випадок – це окремий складний кейс, який ми відпрацьовуємо спільно з Мінреінтеграції, офісом омбудсмана і всіма, хто може нам допомогти», – пояснила Дар’я Касьянова.

Щоразу це індивідуальна історія.

• Одна справа, коли це батьківські діти, які на момент вторгнення опинились на ТОТ у бабусі-дідуся. Мама знає, де вони перебувають і при цьому її документи в порядку, надто – вона має закордонний паспорт.

• Інша справа – коли, скажімо, бабуся-дідусь загинули, дитина не змогла повідомити про себе батькам, і невідомо, що з дитиною і де її шукати.

• Більш складні випадки стосуються дітей, які втратили батьків під час війни і ще не мають законних представників. Але є родичі, які готові їхати за цими дітьми.

• Ще складніше – коли діти виховувалися в названих сім’ях, ДБСТ і їхні батьки-вихователі загинули, і діти потрапляють в притулок, інтернатний заклад. Таке трапляється і з дітьми, в яких загинули рідні батьки.

Тоді законним представникам доводиться налагоджувати контакт з відповідними структурами на непідконтрольних уряду територіях, надсилати їм цілий пакет документів. Часто-густо ми чекаємо відповіді й рішення місяцями. Хоча є кому їхати по дитину і головне – дитина хоче повернутися.

Дуже ретельно вибудовується логістика, адже як на територію росії, так і на ТОТ зараз їхати дуже складно. І шлях до повернення дитини може займати від двох тижнів до двох місяців. Але варто того, аби повертати наших дітей.

«Часто діти самі виходять на зв’язок. Пишуть і нам в УМПД, і мені особисто – шукають будь-які варіанти, аби повернутися в Україну. Це підлітки, які мають змогу віднаходити інформацію в інтернеті, які спілкуються з волонтерами. Буває, дитина не знає, що мама загинула, намагається вийти на родичів, сусідів. Після того, як хтось з цих дорослих виходить на службу у справах дітей, алгоритм допомоги у нас відпрацьований», – розповідає Дар’я.

  • Буває, батьки чи законні представники не можуть поїхати по дитину, бо це вкрай небезпечно для їхнього життя. Скажімо, вони військовослужбовці, або у законного представника дитини родич у полоні. Тоді ми разом шукаємо інших родичів – тітка, сестра. Дитину попереджаємо і повертаємо.
  • Дар’я Касьянова зауважила, що дітей нерідко перевозять з одного місця в інше. Скажімо, з табору в Анапи в табір в Єйську.

«Причому ці переміщення можуть відбуватися, коли законний представник вже їде по дитину. Тоді на ходу маємо коригувати і так непростий маршрут, який пролягає через країни Європи. Наразі маємо складний кейс, коли дитина перебуває дуже далеко – десь за Новосибірськом. Тож доведеться попрацювати».

===

Проєкт «ШЛЯХ ДОДОМУ» спрямований на пошук і повернення дітей, переміщених в рф або на тимчасово окуповані території України, а також на возз’єднання сімей, діти з яких опинилися в окупації без батьків. Проєкт реалізує Українська мережа за права дитини в партнерстві з Міжнародною гуманітарною організацією Save the Children in Ukraine.

Також нашими партнерами є: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Благодійний фонд EDUKIDSМедійна ініціатива за права людини.

Долучайтеся до проєкту «ШЛЯХ ДОДОМУ» і Ви. Тисніть кнопку  ПІДТРИМАТИ НАС – і зробіть посильний внесок у справу повернення дітей, адже це потребує чималих ресурсів.

Матеріали, розроблені у рамках проєкту, не обов’язково відображають офіційну позицію Save the Children.

Шлях додому

Проєкт «ШЛЯХ ДОДОМУ»    ЗМІ про нас

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Підписатися
Піднятися вгору