Дата публікації:

Раннє втручання – запорука якості життя дитини. Де і як отримати послугу в Україні (Частина 2)

У першій частині матеріалу на сайті 4mama.ua  ГС «Українська мережа за права дитини» розповідала про переваги послуги раннього втручання (РВ) для дітей до 4 років.

У цій статті, що опублікували на 4mama.ua, батьки можуть дізнатись як саме відбувається робота фахівців РВ з родинами, як та де оформити послугу та скільки вона коштує. 

Де проходять заняття дитини з фахівцями РВ? 

Послугу раннього втручання рекомендується надавати після визначення індивідуальних потреб дитини та її сім’ї, складення індивідуального сімейного плану раннього втручання та укладення договору про надання такої послуги.

Послугу можуть надавати очно, дистанційно, індивідуально (регулярні зустрічі із сім’єю дитини). Рекомендують міксувати місця, зустрічатись з дитиною у знайомому для неї середовищі та у новому: 

  • вдома та в інших місцях проживання чи перебування дитини та її сім’ї;
  • у приміщенні закладів соціального захисту населення (центри комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю, центри надання соціальних послуг, іншого надавача послуги раннього втручання);
  • у закладах дошкільної освіти (дитячі садки, інклюзивно-ресурсні центри тощо);
  • у закладах охорони здоров’я (поліклініки, перинатальні центри тощо);

«Зустрічі з дитиною можуть проходити в магазині, на дитячому майданчику, очно чи онлайн – без різниці. За часи ковіду та війни ми звикли працювати в різних умовах. Зазначу, що онлайн формат досить ефективний. Проте батькам важче пояснити якісь моменти по взаємодії з дитиною – під час очної зустрічі усе відбувається швидше», – додає Ірина Гордієнко.

У травні 2022 року фахівці БФ «Інститут раннього втручання» (м. Харків) ДУ «Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН» опитали 80 батьків, які отримували послугу раннього втручання (РВ). Результати опублікували у дослідженні «Мереживо життя Функціонування мережі раннього втручання України в умовах війни».

Зокрема, поцікавились як саме родини отримували послугу після початку повномасштабного вторгнення. 33,8% сімей відвідували команди РВ особисто, 33,8% — онлайн, 32,5% — мали комбінований формат. При отриманні послуги в онлайн-форматі використовувалися Viber (91,9% ), Zoom (21%), Telegram (9,7%), WhatsApp (8,1%), Skype (3,2 %). Але основними проблемами при таких зустрічах як для сімей, так і для фахівців став поганий зв’язок та відсутність грошей на оплату інтернету. 

Скільки коштує послуга? 

Послугу надають безоплатно. З родиною має укладатись договір про надання послуг РВ.

Які документи потрібні, щоб отримати послугу? 

У Наказі Мінсоцполітики №92 від 18.02.2021 вказаний перелік основних документів, на підставі яких рекомендують надавати послугу раннього втручання:

Проте точний перелік варто уточнити у надавача послуги раннього втручання. Для консультації можна звернутись до відділу соціальної служби чи сімейного лікаря. 

Куди звернутись за послугою РВ? 

За інформацією Міністерства соціальної політики, наразі працюють 52 заклади, де надають послуги раннього втручання (станом на 01 липня 2023 року). Зокрема, у Києві всього лише одна установа – Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю Дніпровського району м. Києва.

Дізнатись про найближчу локацію, де надають послугу РВ можна в місцевому управлінні Національної соціальної сервісної служби України чи управлінні соціальних служб. Контакти обласних департаментів соціальної політики можна переглянути на сайті Мінсоцполітики. 

«Поки послуга РВ не системна, її надають поодинокі центри. Але вона набирає обертів у громадах. Вже є класифікатор професій, ухвалена методика надання послуги, прийняті інші нормативні документи, а фахівці можуть спершу пройти навчання онлайн. Більшою мірою, впровадження послуги РВ залежить від політичного рішення міської влади», – зазначає Ірина Гордієнко. 

Щоб ще більше дізнатись про послугу РВ, радимо також почитати деякі закони, дослідження та програми:

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ
Піднятися вгору